ROGOŹNO. W spółce wodociągowej Aquabellis trwa przebudowa stacji uzdatniania wody w Rogoźnie wraz z budową instalacji fotowoltaicznej. Całkowita planowana wartość przedsięwzięcia wynosi prawie 20 mln złotych.
Koszty są finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji i pożyczki. Ze środków własnych spółki Aquabellis przeznaczono ponad 3 mln zł. Pełen zakres zadania to przebudowa i termomodernizacja budynku SUW wraz z częścią administracyjną, likwidacja kotłowni węglowej, montaż wysokosprawnej pompy ciepła pobierającej energię z wydobywanej w studniach głębinowych wody podziemnej, modernizacja układu technologicznego, budowa zbiornika wody czystej o pojemności użytkowej = 750 m3, budowa zbiornika wody surowej o pojemności użytkowej = 300 m3, modernizacja odstojnika wód popłucznych, budowa nowych rurociągów technologicznych, międzyobiektowych i kabli zasilających, remont pięciu studni głębinowych wraz z wymianą rurociągów tłocznych i kabli zasilająco- sterujących, montaż agregatu prądotwórczego z układem samoczynnego załączenia, budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 80 kWp na gruncie.
Wykonawcą robót jest firma Envirotech z Poznania, natomiast w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznej Zeneris Projekty. Zaawansowanie robót wynosi obecnie 85%, a wszystkie prace powinny zakończyć się do końca marca 2024 roku. Głównym celem przedsięwzięcia – według burmistrza Romana Szuberskiego – jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstwa Aquabellis na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wyeliminowanie kotłowni węglowej na rzecz wysokosprawnej pompy ciepły oraz obniżenie zużycia energii elektrycznej poprzez technologię racjonalizacji zużycia energii połączone z budową instalacji fotowoltaicznej.
W efekcie inwestycji poprawie ulegnie sprawność oraz racjonalność zasilania w energię cieplną i elektryczną obiektów i urządzeń objętych inwestycją oraz zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Realizacja przedsięwzięcia, poprzez zautomatyzowanie i monitoring procesów, przyczyni się do usprawnienia technologii uzdatniania wody, poprawy jej jakości oraz optymalnego wykorzystania istniejących zasobów wody.