Spółce PGKiM strzeliło już 30 lat

Spółce PGKiM strzeliło już 30 lat

OBORNIKI. Spółka gminna PGKiM obchodzi właśnie 30-lecie swojego powstanie i nie jest to bynajmniej 30-lecie firmy komunalnej.

Ta powstała w roku 1965, więc niemal 60 lat temu i nazywała się wówczas Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK), na której czele stanął Stanisław Mysiak. W 1971 roku firma rozszerzyła swoją działalność o zarządzanie mieszkaniami komunalnymi, zatem do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej dopisano „i Mieszkaniowej”.

Przedsiębiorstwo przeniosło się z ulicy Kopernika na Lipową, a tam przekazano mu miejską służbę drogową, co przyczyniło się do rozbudowy sieci dróg na terenie gminy. Uruchomiono także usługowy warsztat szklarski przy ul. Czarnkowskiej 14 i warsztat samochodowy na terenie bazy przy ul. Lipowej 19.
W roku 1973 firma została przekształcona w Powiatowe Przedsiębiorstwo Komunalne i Mieszkaniowe, które swoim zasięgiem obejmowało zakłady w Murowanej Goślinie, Skokach i Suchym Lesie.

Pięć lat później przedsiębiorstwo zmodernizowano w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z oddziałem w Obornikach, natomiast w 1982 roku znów było Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Do działalności doszły wówczas usługi pogrzebowe i zarządzanie cmentarzem komunalnym.

W roku 1994, a dokładnie w dniu 1 kwietnia, PGKiM zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Miasta i Gminy Oborniki, a na czele spółki stanął prezes Gerard Zaranek, sprawując swą funkcje do roku 1995. Jego następcami byli kolejno: Zenon Szrama (w latach 1995-1999), Jędrzej Grzybulski (w latach 1999-2003), Henryk Lewandowski (w latach 2003-2011) i od sierpnia 2011 funkcję prezesa pełni Sławomir Haraj.

W związku z jubileuszem spółki prezes wraz ze współpracownikami zorganizowali w podobornickiej „Sołtysówce” małą uroczystość, na którą zaprosili: burmistrza Tomasza Szramę i starostę Zofię Kotecką. Przybył też przewodniczący od roku 2013 radzie nadzorczej PGKiM dawny poseł Stanisław Stec, obecny poseł na Sejm Krzysztof Paszyk, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz, zastępcy burmistrza i starosty Piotr Woszczyk oraz Waldemar Cyranek. Przybył też prezes PWiK Oborniki i zarazem sekretarz gminy Krzysztof Nowacki, zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej PGKiM Ireneusz Schiller, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUK (spółki córki PGKiM) Michał Kościelak i wielu innych, a co najważniejsze przybyli obecni jak i byli pracownicy spółki, niektórzy z 30-letnim już stażem pracy, których w sposób szczególny uczcił prezes Sławomir Haraj.

Wśród nich była Arletta Gaertner – kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, zatrudniona od 06.09.1982 r. jako Kierowniczka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Wyróżnia się ona jako osoba niezwykle zaangażowana i kompetentna. Posiada szeroką wiedzę z zakresu zarządzania nieruchomościami oraz gospodarki mieszkaniowej, co pozwala jej skutecznie rozwiązywać problemy i wprowadzać innowacyjne rozwiązania w celu zwiększenia efektywności i satysfakcji mieszkańców. Jest osobą o wysokiej etyce zawodowej, która ceni sobie transparentność i uczciwość w kontaktach z klientami oraz współpracownikami. Dzięki swoim umiejętnościom lidera potrafi zjednoczyć zespół wokół wspólnych celów, motywując pracowników do ciągłego rozwoju i doskonalenia jakości świadczonych usług. Kierowniczka ta jest również doceniana za swoją otwartość na dialog i umiejętność budowania pozytywnych relacji, co czyni ją cenionym liderem i współpracownikiem w branży.

Podobnie długo pracuje w PGKiM Alicja Świergiel – specjalista Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zatrudniona od sierpnia 1984 r. Pani Alicja jako specjalistka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, to wysoce kompetentna i zaangażowana profesjonalistka, która wyróżnia się głębokim zrozumieniem sektora nieruchomości oraz potrzeb mieszkańców. Dzięki swojej wiedzy fachowej i umiejętnościom analitycznym, skutecznie zarządza projektami i wprowadza optymalizacje, które znacząco poprawiają jakość życia w zarządzanych obiektach. Jest osobą niezwykle skrupulatną i zorganizowaną, co pozwala jej na efektywne zarządzanie czasem i priorytetami.

Tomasz Baum – malarz zatrudniony od września 1981 r. w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. Wyjątkowo zdolny i sumienny pracownik, którego talent i zaangażowanie wnoszą znaczący wkład w estetykę oraz utrzymanie nieruchomości. Dzięki jego umiejętnościom i precyzji, mieszkania i wspólne przestrzenie zyskują nowe życie, stając się przyjemniejszym i bardziej zapraszającymi miejscami do życia. Posiada doskonałe oko do detali i kolorów, co pozwala mu na wybór optymalnych rozwiązań estetycznym harmonijnie wpisujących się w charakter danego miejsca. Jego praca jest zawsze wykonana z największą starannością i dbałością o czystość, co świadczy o profesjonalizmie i szacunku do mieszkańców. Malarz ten jest również ceniony za swoją pozytywną postawę i gotowość do współpracy, co czyni go lubianym i szanowanym członkiem zespołu zakładu gospodarki mieszkaniowej.

Paweł Kryczka – kierowca-mechanik zatrudniony od września 1990 r. To nieoceniony pracownik, którego wszechstronne umiejętności i poświęcenie są fundamentem płynnego funkcjonowania taboru firmy. Jego głęboka wiedza techniczna i doświadczenie w naprawach mechanicznych pozwalają szybko diagnozować i rozwiązywać problemy, minimalizując czas przestoju pojazdów. Jako kierowca, wykazuje się niezwykłą ostrożnością i profesjonalizmem, zapewniając bezpieczny i efektywny transport. Jego umiejętność adaptacji do dynamicznie zmieniających się sytuacji na drodze i w warsztacie świadczy o jego wszechstronności i zaangażowaniu.

Robert Gąsiorek – kierowca zatrudniony od stycznia 1988 r. jest wyjątkowo cennym pracownikiem, który wyróżnia się nie tylko profesjonalnym podejściem do obowiązków, ale również niezawodnością i punktualnością. Jego umiejętności nawigacyjne i doskonała znajomość przepisów drogowych gwarantują bezpieczeństwo i komfort podróży. Dzięki jego wyjątkowej zdolności do przewidywania sytuacji na drodze każda podróż jest spokojna i planowana z dużym wyprzedzeniem. Kierowca ten jest także znany z przyjaznego nastawienia i gotowości do niesienia pomocy, co sprawia, że jest lubiany zarówno przez współpracowników, jak i klientów.

Tomasz Olech – kierowca-ładowacz zatrudniony od września1984 r. Jest osobą niezwykle wszechstronną i zaangażowaną, która wnosi ogromną wartość do zespołu. Łącząc umiejętności prowadzenia pojazdów z kompetencjami w zakresie załadunku i rozładunku towarów, wykazuje się nie tylko wyjątkową efektywnością, ale również dbałością o detale, co zapewnia bezpieczny transport i ochronę mienia. Jego praca charakteryzuje się wysoką organizacją, punktualnością oraz umiejętnością dostosowania się do zmieniających się warunków, co jest kluczowe w dynamicznym środowisku logistycznym. Jest prawdziwym wzorem profesjonalizmu i zaangażowania, co czyni go niezastąpionym pracownikiem firmy.

Były brawa, gratulacje i kwiaty, a po swym przemówieniu prezes Sławomir Haraj wręczył burmistrzowi i przewodniczącym rad nadzorczych okolicznościowe statuetki upamiętniające ich wkład w rozwój spółki. Przemówili goście, na koniec podkreślając, że: To właśnie pracownicy są solą tej firmy. Następnie zebrani mogli obejrzeć film dokumentujący rozwój spółki i poznać jej najbliższe plany.
Te są rozległe i kosztowne, a na dodatek konieczne.

Historia PGKiM dowiodła, że jakkolwiek poprzednicy obecnego prezesa sprawnie administrowali spółką, to dopiero prezes Sławomir Haraj przeniósł ją tak naprawdę w XXI wiek i nadał jej obecny kształt.

Wielu wspominało podczas jubileuszu dwie stare śmieciarki, a teraz jest poważny problem z zaparkowaniem kilkunastu potężnych wozów, nie tylko nowoczesnych, ale i ekologicznych. Dość rzec, że pierwszy w Obornikach pojazd techniczny napędzany gazem CNG stanowi wyposażenie PGKiM. Coraz to nowe wyzwania zdają się w niczym prezesa nie hamować, a wręcz przeciwnie, dają mu napęd i zachętę.

Takich uwag i wspomnień było w miniony piątek wiele. Adam Stańko wraz z rodziną gotowali i piekli poczęstunek, pracownicy PGKiM bawili się, a czas umilał im zespół muzyków związanych OOK. Całość prowadził, jak zawsze ze swadą i poczuciem humoru Krzysztof Sroka.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.