Pokazał się torf. Gmina Oborniki nie dołoży powiatowi

Pokazał się torf. Gmina Oborniki nie dołoży powiatowi

POWIAT OBORNICKI. Koszt przebudowy drogi Kowalewko-Wargowo wzrósł aż o 1,3 miliona złotych. Jak wyjaśniał dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Michał Klupczyński: Pojawił się problem ze stabilnością gruntów.

Na poboczach drogi pokazał się bowiem torf. Tamtędy ma przebiegać droga rowerowa, więc nie można niczego zostawiać bez wymiany gruntów.

Niestety, torfy sięgają aż 5 metrów, więc jest to ogromna masa do wymiany. Torfy pojawiły się też koło ronda i tam też potrzeba jest wymienić torf na grunt nośny, co pochłonie kwotę ponad 80 tysięcy złotych. W innym miejscu nie tylko wystąpiły grunty słabonośne, ale pokazała się kolizja związana z gazociągiem i wodociągiem oraz przepustem pod drogą.

Wykonawca nie weźmie kosztu na siebie, więc trzeba dopłacić. Kto ma dopłacić? Wiadomo, że budżet powiatu. Ci, którzy liczyli na to, że połowę tych pieniędzy dołoży gmina Oborniki są zawiedzeni.

Burmistrz Szrama zaplanował na ten rok wielkie i drogie inwestycje, które w znacznym stopniu obciążą budżet gminy. Chcąc dołożyć powiatowi, musiałby zrezygnować z budowy promenady nad Wartą lub z przebudowy którejś z ważnych dróg, a mieszkańcy musieliby nadal czekać, albo musiałby wyciąć z planu budowę takich obiektów jak dom kultury czy hala sportowa.

Swoje niezadowolenie z takiego obrotu sprawy zamanifestowała radna Renata Tomaszewska i jej grupa. Jednak pozostali radni pochyleni nad tym problemem w większości poparli starostę, która z „wielkim bólem” będzie musiała jednak wysupłać z budżetu powiatu kwotę 1,3 miliona złotych.

Aby ocenić wkład budżetu gminy Oborniki w wydatki powiatu, wystarczy przypomnieć, że podczas gdy na rozbudowę wspólnego szpitala powiatowego dwie gminy wyłożyły po kilkaset tysięcy, to włodarz Obornik zamroził własne inwestycje i „dał” niemal pięć milionów. Gdy strażacy (powiatowi) potrzebowali niedawno pieniędzy na nową drabinę, Ryczywół dołożył do niej 30 tysięcy, Rogoźno 60, a Oborniki dziesięć razy więcej, bo aż 600 tysięcy.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.