Prokurator chce badać cennik obornickiego cmentarza

Prokurator chce badać cennik obornickiego cmentarza

OBORNIKI. Od kiedy wiadomym się stało, że zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć z czterech tysięcy do prawie siedmiu, w wielu gminach zaczęto dość nagle i dziwnie nowelizować regulaminy korzystania z cmentarzy komunalnych. Zwłaszcza w paragrafach dotyczących opłat za pochówki.

Nie inaczej było w gminie Oborniki, a prokuratury zaczęły te zmiany regulaminowe uchylać i to w całym kraju.

Obornicka prokuratura poprosiła gminę Oborniki o nową uchwałę dotyczącą regulaminu korzystania z cmentarza komunalnego – tę która miała zostać uchwalona podczas grudniowej sesji rady miejskiej.

Burmistrz Tomasz Szrama zmian w regulaminie do prokuratury jednak nie prześle, bo wycofał uchwalenie wszelkich zmian z programu sesji aż do czasu sprawdzenia tego, co się w owym regulaminie mogłoby nie podobać prokuraturze i dopiero wtedy dokonać ewentualnych zmian.

Tak jest jednak najczęściej, że jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to najczęściej chodzi o pieniądze. W tym konkretnym przypadku może chodzić o zmiany w cenniku.

Pochyliła się nad nim szczególnie uważnie radna Renata Małyszek. Według jej obliczeń i to dosyć skromnych, pochówek w najtańszej trumnie po zmianach mógłby kosztować ponad osiem tysięcy – bez kosztów firmy pogrzebowej, stypy, kwiatów czy usług związanych z owym pochówkiem.

Operator opiekujący się cmentarzem chce więcej pieniędzy, bo rosną mu koszty utrzymania obiektu i jest to w pełni zrozumiałe. Jednak wszystko musi mieć właściwą miarę i jakąś logikę.

Na przykład za wykopanie na cmentarzu grobu trzeba zapłacić i to normalne. Jednak za umieszczenie w owym grobie trumny lub urny znów trzeba zapłacić.
– Jak ktoś kopie grób, to po to, aby w nim „coś” zakopać, a nie od tak sobie – powiedziałą radna, którą ten absurd zaskoczył.

Podobnie reagował przewodniczący rady miejskiej Paweł Drewicz. – Skoro mam już za pochówek słono płacić, to chcę choć wiedzieć za co. Za wykopanie grobu opłata i za umieszczenie w nim trumny kolejna opłata. Gdzie tu logika?

Przewodniczący Drewicz znalazł w propozycji zmian regulaminowych więcej takich „kwiatków”. – Zieleni bezwzględnie nie wolno na cmentarzu sadzić, a jak się dostanie zgodę, to owszem proszę bardzo – sadzimy. Podobnie z tablicami reklamowymi na płocie cmentarza. W jednym z punktów regulaminu nie wolno ich umieszczać, ale w kolejnym punkcie regulaminu już wolno.

Wygląda na to, że burmistrz zachował się rozsądnie wycofując z programu sesji punkty o zmianach w regulaminie cmentarza komunalnego do czasu, aż ktoś ów regulamin dopracuje z rozsądkiem i w zgodzie z logiką.

Według obecnego regulaminu cmentarza, zdaniem radnej Renaty Małyszek: Umieranie się coraz mniej opłaca.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.