Od kościoła do kościoła po ziemi obornickiej

Od kościoła do kościoła po ziemi obornickiej

GMINA OBORNIKI. Co turysta może znaleźć ciekawego na ziemi obornickiej? Wygląda na to, że sporo. Tak samo pomyśleli członkowie koła PTTK w Swarzędzu organizując wyjazd studyjny dla miłośników architektury i historii Wielkopolski na ziemię obornicką.

Jak zaplanowali, tak zrobili i ruszyli w stronę Obornik. W Łukowie swarzędzkich gości powitał ks. prałat Jan Stefan i oprowadził ich po zabytkowym drewnianym kościele oraz Izbie Pamięci Adama Mickiewicza.

Gdy turyści dotarli do Obornik zaparkowali przy kościele św. Józefa, gdzie przybyłych powitał Adam Maliński, zapraszając do zwiedzenia neogotyckiej świątyni, w której znawca znajdzie wiele interesujących elementów. Potem zwiedzili czasową wystawę poświęconą Wiesławie Szymborskiej oraz ekspozycję muzealną w Bibliotece Publicznej. Ekspozycja spodobała się turystom, ale nie mniej spodobała się Biblioteka jako taka.

Przy ulicy Piłsudskiego swarzędzanie zatrzymali się przy kamieniu pamięci dawnego cmentarza ewangelickiego wysłuchawszy jego historii, a potem przystanęli przy straganie podobornickiego rolnika oferującego z pokładu zabytkowego Poloneza ekologiczne pomidory i warzywa. Turyści skorzystali z okazji i wykupili od rolnika wszystko co przywiózł na sprzedaż. Korzystając ze znośnej pogody przysiedli w niedawno zbudowanym ogródku ulicznym naprzeciwko cukierni państwa Maćkowiaków, a gdy zabrakło dla części z nich miejsca udali się do kawiarni i cukierni Jagódka na obornickim Rynku. Grupa turystów liczyła nieco ponad 50 osób i wszystkie zmieściły się w dwóch kawiarniach w centrum miasta. Goście pochwalili gorące napoje i ciasta, a potem ruszyli do kościoła św. Krzyża, zwiedzając po drodze obornicką farę i fotografując obornicki Rynek z pomnikiem papieża.

Skoro wycieczka stała się jakby sakralna, to przewodnik zatrzymał się jeszcze w miejscu, w którym do II wojny światowej była synagoga. W Obornikach największe wrażenie na wycieczkowiczach zrobił (perełka obornickiej architektury sakralnej) szachulcowy kościół św. Krzyża. Do wnętrza kościółka zaprosili swarzędzkich gości kościelny z organistą z parafii Miłosierdzia Bożego. Opowiedzieli historię świątyni, o jej renowacji i zaprezentowali możliwości kościelnych organów. Goście byli kolejny raz zachwyceni.

Potem, jadąc śladem kościołów ziemi obornickiej, odwiedzili jeszcze kościół parafialny w Rożnowie i grób Franciszka Mickiewicza, a na deser udali się do Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Z ich relacji wynika, że można się cieszyć, iż w Obornikach i okolicy można znaleźć wiele ciekawych miejsc godnych obejrzenia i zwiedzenia, które oborniczanom najzwyczajniej się opatrzyły, a gości wciąż zachwycają.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.