O Pawle Strzeleckim i czarnej polewce, którą mu podano w Objezierzu

O Pawle Strzeleckim i czarnej polewce, którą mu podano w Objezierzu

OBJEZIERZE. Obornicka biblioteka publiczna w ramach „Dni Strzeleckiego”m zorganizowała dwa wykłady oraz niewielką wystawę okolicznościową. Pierwszą prelekcję wygłosiła Danuta Książkiewicz-Bartkowiak z Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Okazało się, że w życiorysie Strzeleckiego jest bardzo wiele niewiadomych i równie dużo sprzecznych informacji. Tezę tę potwierdził drugi z zaproszonych gości – Stanisław Borowiak z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Pan Stanisław skupił się przede wszystkim na tych elementach życiorysu Strzeleckiego, które dotyczyły jego znajomości z Adyną Turno z Objezierza.

Temat bliski wszystkim zainteresowanym historią regionu wzbudził wiele emocji. Są osoby, które twierdzą, że na wyjazd na antypody biednego wówczas Strzeleckiego miała wpłynąć w poważnym stopniu niespełniona miłość do Adyny Turno i czarna polewka, którą go zniechęcono do dalszych starań o rękę młodej dziedziczki dóbr w Objezierzu.

Ostatecznie Paweł Edmund Strzelecki opuścił Objezierze, wyruszył w świat, dokonał tam fantastycznych odkryć. Zasłynął też z tego, że najwyższy szczyt Australii nazwał Górą Kościuszki, a potem zbił na australijskich kopalinach ogromny majątek.

Jego związki z Objezierzem zaowocowały zorganizowaniem konkursu wiedzy o Strzeleckim. Odbył się on w gościnnych progach Domu Kultury w Objezierzu i był to konkurs międzyszkolny.

Do Domu Kultury w Objezierzu przybyły reprezentacje ZS im. T. Kutrzeby, ZS Objezierze, LO Oborniki i LO Rogoźno. Po powitaniu uczestnicy przystąpili do rozwiązywania testu, później jury dokonało sprawdzenia arkuszy testów i wyłoniło laureatów. I miejsce uzyskali wspomniany już Miłosz Wróblewski i Julia Polarczyk (LO Oborniki), III ex aequo Lidia Jankowiak (ZS im. gen. T. Kutrzeby), Amelia Dolniak i Zuzanna Szymańska (LO Oborniki). Stronę gastronomiczną zaś zabezpieczyły Natalia Lewandowska i Weronika Owczarczyk, a honory gospodarza Domu Kultury pełnił jak zawsze gotów do pomocy Łukasz Sroka. Należy podkreślić znakomite przygotowanie młodzieży i bardzo wysoki wyrównany poziom wiedzy historycznej młodzieży szkół średnich powiatu obornickiego.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.