RYCZYWÓŁ. W 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Ryczywole odbyły się obchody tego ważnego w historii naszego kraju święta.
O godzinie 11 odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Gminy Ryczywół, którą uświetniły przybyłe delegacje, poczty sztandarowe i Obornicka Orkiestra Dęta.
W samo południe przed obeliskiem miejsce miało wspólne odśpiewanie Hymnu państwowego i tym samym licznie zgromadzeni mieszkańcy włączyli się do corocznej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Niepodległa do Hymnu” polegającej na wspólnym odśpiewaniu czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”.
Odśpiewany Hymn zapoczątkował manifestację patriotyczną, podczas której głos zabrał wójt Henryk Szrama, który nawiązując do ważnych wydarzeń z przeszłości naszej Ojczyzny nawoływał do spokoju i wzajemnego zrozumienia dzisiaj.
Następnie delegacje, w towarzystwie orkiestrowych werbli, złożyły wiązanki biało – czerwonych kwiatów, po czym odśpiewano Rotę, a Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Anna Nowicka zaprosiła mieszkańców na kolejne części niepodległościowego świętowania, czyli na mecz, który odbył się o godzinie 14.00 na ryczywolskim stadionie i rozegrany został pomiędzy Golnicą Ryczywół a Wartą Obrzycko oraz na wieczór pieśni patriotycznych.
Wspólne śpiewanie pieśni odbyło się w sali widowiskowej GOK-u i zgromadziło liczną publiczność. Zebrani, prowadząc najpierw rozmowy przy kawie i rogalach, wysłuchali w skupieniu pięknego koncertu dziewczynek z grupy wokalnej działającej przy GOK-u pod kierunkiem Pani Pauliny Galińskiej, a następnie wraz z Zespołem Śpiewaczym Ryczywolanie i pod dyrygenturą Pana Macieja Galińskiego wspólnie odśpiewali polskie pieśni patriotyczne.
W międzyczasie delegacja Koła Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów politycznych w Ryczywole wraz z sekretarz Eweliną Mulką udała się przed grób poległych w czasie I wojny światowej na Cmentarzu Parafialnym w Ryczywole, by zapalić znicze pamięci i w zadumie wspomnieć tych, którym możemy dziękować za wolną Polskę.
Za włączenie się w obchody i pomoc w przygotowaniu tego narodowego święta wójt i dyrektor GOK-u składają, za naszym pośrednictwem, serdecznie podziękowania księdzu proboszczowi Grzegorzowi Mazurkiewiczowi, pocztom sztandarowym, delegacjom, Obornickiej Orkiestrze Dętej, państwu Galińskim, Prezesowi KS Golnica Mariuszowi Nowackiemu i pracownikom GOK-u.