GMINA OBORNIKI. Ostrów Radzimski, to pradawna osada nad Wartą, której pochodzenie sięga epoki brązu, a świadczyć mogą o tym najstarsze znaleziska archeologiczne. Sam Radzim usadowił się na wyspie, którą oblewała rzeka Warta. Osada, położona na terenie dzisiejszego poligonu w Biedrusku, między gminami Oborniki a Murowana Goślina, niegdyś zamieszkała, dzisiaj opuszczona przez ludzi. Do niedawna żyli oborniczanie, którzy opowiadali o swoim ślubie branym w radzimskim kościółku.
Kościoła już nie ma, o jego istnieniu świadczą jedynie pozostałości krzyży. Nie ma też żadnych zabudowań, a do dziś pozostały po nich jedynie nieliczne ślady, zazdrośnie skrywane przez bujną w tym miejscu przyrodę.
W ramach cyklu spotkań „obornickie spotkania z zabytkami” opowiadał o wykopaliskach radzimskich, w bibliotece publicznej, archeolog Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wykład zainteresował wielu oborniczan, dla których Radzim jest miejscem pełnym tajemnic.
Badania interdyscyplinarne przeprowadzone przez Muzeum Pierwszych Piastów w latach 2002-2016 zostały zakończone publikacją wydaną przez Muzeum. Jest ono skarbnicą wiedzy dla miłośników historii i to nie tylko wśród mieszkańców Obornik. Obecni podczas spotkania dowiedzieli się, kto mieszkał na wyspie, skąd tam przybył i jak radził sobie z siłami przyrody, z którymi musiał przez wieki rywalizować.
Jak mówił dr Andrzej Kowalczyk: Ostrów Radzimski, wieś i wczesnośredniowieczne grodzisko, było przedmiotem badań prowadzonych przez wiele lat. Dzięki tym badaniom Radzim jest już mniej tajemniczy, choć wszystkiego o tym miejscu wciąż nie wiadomo.
Aby zyskać więcej wiedzy o Radzimiu warto zajrzeć do książki, która zwieńczyła wieloaspektowe badania archeologiczne i etnograficzne. Na 520 stronicach powstałych staraniem 21 autorów z 15 instytucji naukowych można w niej znaleźć 218 rycin, 28 tablic, 43 tabele, unikatowe zdjęcia archiwalne.