Kolejne obornickie spotkania z zabytkami. Tym razem o Radzimiu

Kolejne obornickie spotkania z zabytkami. Tym razem o Radzimiu

GMINA OBORNIKI. Ostrów Radzimski, to pradawna osada nad Wartą, której pochodzenie sięga epoki brązu, a świadczyć mogą o tym najstarsze znaleziska archeologiczne. Sam Radzim usadowił się na wyspie, którą oblewała rzeka Warta. Osada, położona na terenie dzisiejszego poligonu w Biedrusku, między gminami Oborniki a Murowana Goślina, niegdyś zamieszkała, dzisiaj opuszczona przez ludzi. Do niedawna żyli oborniczanie, którzy opowiadali o swoim ślubie branym w radzimskim kościółku.

Kościoła już nie ma, o jego istnieniu świadczą jedynie pozostałości krzyży. Nie ma też żadnych zabudowań, a do dziś pozostały po nich jedynie nieliczne ślady, zazdrośnie skrywane przez bujną w tym miejscu przyrodę.

W ramach cyklu spotkań „obornickie spotkania z zabytkami” opowiadał o wykopaliskach radzimskich, w bibliotece publicznej, archeolog Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wykład zainteresował wielu oborniczan, dla których Radzim jest miejscem pełnym tajemnic.

Badania interdyscyplinarne przeprowadzone przez Muzeum Pierwszych Piastów w latach 2002-2016 zostały zakończone publikacją wydaną przez Muzeum. Jest ono skarbnicą wiedzy dla miłośników historii i to nie tylko wśród mieszkańców Obornik. Obecni podczas spotkania dowiedzieli się, kto mieszkał na wyspie, skąd tam przybył i jak radził sobie z siłami przyrody, z którymi musiał przez wieki rywalizować.

Jak mówił dr Andrzej Kowalczyk: Ostrów Radzimski, wieś i wczesnośredniowieczne grodzisko, było przedmiotem badań prowadzonych przez wiele lat. Dzięki tym badaniom Radzim jest już mniej tajemniczy, choć wszystkiego o tym miejscu wciąż nie wiadomo.

Aby zyskać więcej wiedzy o Radzimiu warto zajrzeć do książki, która zwieńczyła wieloaspektowe badania archeologiczne i etnograficzne. Na 520 stronicach powstałych staraniem 21 autorów z 15 instytucji naukowych można w niej znaleźć 218 rycin, 28 tablic, 43 tabele, unikatowe zdjęcia archiwalne.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.