ROGOŹNO. W chłodne popołudnie w sali Rogozińskiego Centrum Kultury odbyła się jubileuszowa uroczystość, w trakcie której nie brakowało gratulacji, życzeń i wspaniałej zabawy w gronie rogozińskich seniorów.
Burmistrz Roman Szuberski wraz z małżonką oraz przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Zaranek złożyli na ręce przewodniczącej koła Teresy Czarneckiej pamiątkowy dyplom, bukiet kwiatów i kosz słodkości. Były życzenia, a wśród nich to od Romana Szuberskiego: Cieszymy się, że emeryci, renciści i inwalidzi w naszej gminie nie pozostają bierni i wspólnie działają dla poprawy formy psychicznej, medycznej, społecznej oraz zawodowej i już od 45 lat zrzeszając się m.in. w ramach Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło ROFAMA. Gmina Rogoźno to samorząd przyjazny seniorom. Od lat koncentrujemy się na wspieraniu osób starszych, aby jak najdłużej byli państwo obecni w naszej lokalnej społeczności oraz angażowali się w szereg przedsięwzięć, które oferuje wam gmina. Drodzy państwo, to właśnie wy pomagacie nam mądrzej patrzeć na codzienną rzeczywistość, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskaliście wiedzę i dojrzałość.
Gustaw Wańkowicz, zaprzyjaźniony od lat z Kołem „Rofama”, dodał: Wasza działalność przyczynia się do organizowania życia osób tworzących zbiorowość byłego zakładu, będących na zasłużonym odpoczynku. Spotkania, wspólne wyjazdy, zabawy, obchodzenie świąt, umilają szarość dnia codziennego.
Serdeczności i gratulacje z okazji tak pięknego stażu działalności Koła przekazali także radna powiatu Renata Tomaszewska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie Ewelina Kowalska, dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury Anna Nowicka, prezes PZERiI Oddział Rejonowy w Rogoźnie Wanda Witkowska, Barbara Nowicka w imieniu prezes Rogozińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Uroczystość była również okazją do wyróżnienia najbardziej aktywnych seniorów, którzy w ostatnim czasie wykazali się dużym zaangażowaniem w działalność Koła. Wśród wyróżnionych znaleźli się Genowefa Sieszchuła, Helena Dymek, Halina Rymarska, Bogdan Krzyśka oraz Bernard Kopaniarz. Złotą Odznaką Honorową PZERiI wyróżniono Ludwika Mazura. Nie był to jednak koniec wyróżnień, bowiem Zofia Borzymowska otrzymała pamiątkowy upominek jako najstarsza członkini Koła.
Część oficjalna jubileuszu zmieniła się w część rozrywkową zaraz po tym, jak na salę wjechał okolicznościowy tort. Nie zabrakło także tradycyjnego sto lat i wspólnej zabawy tanecznej przy oprawie muzycznej Ireneusza Mazurka.
Z okazji 45-lecia Związku sekretarz Koła „Rofama” PZERiI Ludwik Mazur opracował rys historyczny, który z pewnością warto poznać.
W grupie byłych pracowników Fabryki Maszyn Rolniczych „AGROMET-ROFAMA” w Rogoźnie będących na emeryturach lub rentach zrodził się pomysł zorganizowania samodzielnego koła działającego przy związkach zawodowych Zakładu. I tak na zebranie zwołane na dzień 18 września 1978 roku przybyło 76 osób, z tej grupy zebranych wybrano zarząd, a pierwszym jego przewodniczącym został Bernard Grochowalski. W okresie 45 lat działalności Koła kierowali nim kolejno: Michał Kubiak, Edmund Bejma, Józef Zieliński, Juliusz Noga, Henryk Wesołowski i Teresa Czarnecka, która przewodniczy do dnia dzisiejszego.
Zarząd Koła od pierwszego dnia swojej działalności organizuje wiele spotkań pozwalających utrzymać kontakt między emerytami i rencistami, który pozwala wracać do wspomnień, znaleźć trochę czasu na relaks i rozrywkę oraz spędzić wspólnie czas ze znajomymi. W tym celu organizowane są wycieczki i wyjazdy na letnie wypoczynki. Rok 1979 to rok, w którym zorganizowano pierwszy wypoczynek dla ówczesnych emerytów w formie wczasów letnich na terenie ogródków działkowych – tak zwane „wczasy pod gruszą”. Z inicjatywy członków w 1983 roku powstało koło kabaretowo-teatralne oraz zespół wokalny, który z biegiem lat przekształcił się w Chór Mieszany „Echo”. W styczniu 1989 roku Koło Emerytów i Rencistów „AGROMET-ROFAMA” przystąpiło do PZERiI Okręg Piła.
Organizowane były kilkudniowe wycieczki po całym kraju, a w miesiącach letnich organizowane były turnusy wypoczynkowe m.in. w Kołobrzegu, Niechorzu, Darłówku, Rewalu i Ustroniu Morskim. Zarząd Koła organizuje co roku spotkania dla swoich członków i sympatyków Koła, a są to: spotkania noworoczne połączone z Dniem Babci i Dziadka, Dzień Matki i Ojca połączony ze Światowym Dniem Inwalidy oraz Dzień Seniora. Spotkania te to wieczorki taneczne z poczęstunkiem, gdzie seniorzy chociaż na chwilę mogą zapomnieć o troskach i kłopotach życia codziennego. Na naszych spotkaniach oprócz programów artystycznych przygotowanych przez członków Koła występowali też uczniowie naszej gminy. Ponadto gościliśmy między innymi: Kabaret „Skleroza” z Piły, Chór „Dębina” z Wągrowca, „Goślinianka” z Murowanej Gośliny, „Jarzębinki” z Damasławka oraz „Kapelę z Tamtych Lat” z Ryczywołu, Kabaret Antek Szprycha, Justynę i Piotra z Budzynia. Występowały też zespoły działające przy RCK: Grupa Teatralna „To My”, Zespół Pa-Mar-Sze i Iskierki, wystąpił też dyrektor RCK Marcin Matuszewski z recitalem, a przede wszystkim Chór „Echo”, który towarzyszył nam przez ponad 30 lat. Najbardziej zasłużeni członkowie PZERiI Koła „Rofama” oraz osoby wspierające, za to, że poświęcili swój cenny czas, nadawali ton i charakter organizacji zostali wyróżnieni, a długoletni przewodniczący Juliusz Noga otrzymał od władz samorządowych gminy Medal Zasłużony dla Rogoźna. Nadano mu również godność Honorowego Członka PZERiI, Honorowego Członka Związku otrzymała również Zofia Polega, długoletni skarbnik naszego Koła. Złotą Odznakę Honorową Dużą otrzymali: Juliusz Noga, Zofia Polega, Teresa Czarnecka i Henryk Wesołowski. Kilku członkom nadano tytuł Zasłużony Dla Ziemi Rogozińskiej z wpisem do Księgi Zasłużonych Urzędu Miejskiego w Rogoźnie, otrzymali je Stanisław Błażejewski, Henryk Wesołowski, Teresa Czarnecka, Zofia Polega i Józef Skrzypek. Złotą Odznakę Honorową Małą otrzymali: Zofia Polega, Teresa Mantej, Teresa Czarnecka, Agnieszka Mazurek, Czesław Mazurek, Zofia Borzymowska, Janina Drewicz, Marian Drewicz, Bożena Błażejewska, Stanisław Błażejewski, Leon Pochylski, Józef Skrzypek, Henryk Wesołowski, Bożena Zaganiaczyk, Bronisława Macioszczyk, Krystyna Szymańska, Mirosław Ryżek, Franciszek Głów, Józef Zarębski, Ludwik Mazur, Przemysław Mańkowski, Eugenia Gintrowska, Stefania Zielińska i Ryszard Dworzański.
W latach 2014-2018 seniorzy wypoczywali trzy razy w Niechorzu i dwa razy w Darłówku. Podczas pobytu nad morzem odwiedziliśmy Międzyzdroje, Trzęsacz, Ustkę i Dobrzycę. Zorganizowaliśmy wycieczki do Inowrocławia i Torunia, do Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz Ciechocinka, Kórnika i Rogalina. 16 stycznia 2019 roku został wybrany nowy Zarząd, który będzie działał do nowych wyborów w styczniu 2024 roku. W tym ostatnim pięcioletnim okresie działalności Koła, pomimo przerwy spowodowanej pandemią COVID- 19, która trwała od 4 marca 2020 roku do 13 października 2021 roku, udało nam się zorganizować 8 spotkań seniorów przy muzyce w sali RCK, wyjazdy na wczasy nad morze oraz dwie jednodniowe wycieczki do Wrocławia. 5 września bieżącego roku zorganizowaliśmy zakończenie lata i grill przy muzyce w „Sołtysówce” w Garbatce. W styczniu 2024 roku będziemy wybierać nowy zarząd, chętnych do pracy społecznej w PZERiI, którzy chcą poświęcić swój cenny czas i wnieść nowe pomysły w działalność Koła serdecznie zapraszamy.