OBORNIKI. W Zespole Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby uczniowie poznawali historię powstania na lekcjach historii w ramach Tygodnia z Powstaniem. Filmy, książki, informacje o powstaniu, prace semestralne związane z powstaniem na pewno lepiej pomogły zrozumieć uczniom tamte czasy i wydarzenia. Kolejnym zadaniem uczniów był udział w projekcie, którego celem było uwiecznienie grobów powstańczych na cmentarzach obornickich. Blisko dwudziestu uczniów, mimo śnieżnej aury sfotografowało dziesiątki grobów powstańców zarówno w Obornikach jak i w Bogdanowie.
Tydzień przed 105 rocznicą podpisania zawieszenia broni w Trewirze, w szkole odbył się uroczysty Apel, którego głównymi elementami były przedstawienie Zbudziły się prochy Piasta… oraz Apel Powstańczy.
Przedstawienie „Zbudziły się prochy Piasta…”, reżyserowane przez Krzysztofa Działo, składało się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była buntowi polskich dzieci we Wrześni w 1901 roku przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim. Druga część poświęcona była spotkaniu dzieci z J. I. Paderewskim i jego żoną w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku. Przejmujące sceny, świetna gra aktorska oraz muzyka budująca nastrój sprawiły, że publiczność w ciszy i skupieniu przeżywała dramatyczne fragmenty polskiej historii. To była dobra lekcja historii, i to nie tylko dla uczniów.
Po przedstawieniu przyszedł czas na Apel Powstańczy.
Po raz drugi uczniowie uczcili pamięć powstańców z regionu złożeniem zniczy przed symbolicznym Krzyżem Powstańczym.
Pierwszy znicz pamięci ku czci przywódców powstania: Józefa Dowbora-Muśnickiego i Stanisława Taczaka oraz wszystkich powstańców z powiatu obornickiego złożyli dyrektor Małgorzata Cyranek w asyście Michaliny Cyplik i Antoniego Popieli. Kolejne znicze, ku czci 120 powstańców kompanii Obornickiej spod Czarnkowa, złożyli uczniowie klas 2 TB oraz 5 TBE.