POWIAT OBORNICKI. Od 1 stycznia nie wolno eksploatować w całym powiecie obornickim tzw. bezklasowych kopciuchów. W związku z wejściem w życie z początkiem tego roku zakazu eksploatacji kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012, tzw. „kopciuchów”, trzeba pamiętać o obowiązujących w całym powiecie przepisach antysmogowych.
Nie mogą być zatem eksploatowane kotły niespełniające wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy, nieprzystosowane do automatycznego podawania paliwa lub zgazowywania, posiadające ruszt awaryjny lub możliwość jego montażu.
Do eksploatacji dopuszczone są jedynie kotły spełniające wymogi emisji i sprawności wg ekoprojektu lub klasy 5., wyłącznie z automatycznym podawaniem paliwa lub zgazowujące, pozbawione rusztu awaryjnego i możliwości jego montażu.
Jakie są terminy wymiany kotłów?
W przypadku kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012, wymiana starych kotłów musiała nastąpić do 1 stycznia 2024 roku. W przypadku pieców i kominków niespełniających docelowych wymogów, ich wymiana lub doposażenie w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez ekoprojekt musi nastąpić do 1 stycznia 2026 roku. Natomiast od 1 stycznia 2028 roku nie będzie już można użytkować kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3 i 4 ww. normy.
Wsparcie w wymianie kotła można uzyskać na wiele sposobów. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie nowego kotła zapoznać się z ofertą dostępnych dofinansowań i programów pomocowych.
Tu przypominamy o programie czyste powietrze, realizowanym na przykład przez urząd miejski w Obornikach.
Za niewywiązanie się z przepisów antysmogowych grożą kary finansowe. W przypadku osób fizycznych wysokość kary może wynieść od 500 do 5000 złotych. W przypadku osób prawnych kara może wynieść od 5000 do 50000 złotych.