Uczczono pamięć ofiar niemieckiej zbrodni pod Obornikami i odsłonięto nowe tablice

Uczczono pamięć ofiar niemieckiej zbrodni pod Obornikami i odsłonięto nowe tablice

ROŻNOWICE. W strugach rzęsistego deszczu odbyła się uroczystość w Lasach Rożnowskich, połączona z symbolicznym odsłonięciem nowych tablic historycznych.

Burmistrz Tomasz Szrama przemówił słowami: Dziś, w dniu modlitwy za wszystkich zmarłych, spotykamy się w miejscu szczególnym. Pośród majestatycznych drzew, które będąc niemym świadkiem najtragiczniejszych w naszym regionie zdarzeń II wojny światowej, przez lata skrywały tajemnicę bestialskiej zbrodni. Zbrodni, o której tak trudno jest mówić, bo wciąż, mimo upływu lat, brakuje odpowiednich słów. Pozostają fakty, spisane i zestawione w historyczną opowieść o cierpieniu, niesprawiedliwości, okrucieństwie, kłamstwie i trudnej drodze do skrywanej prawdy.

Burmistrz podziękował wielu twórcom tego miejsca i autorem uroczystości w tym wojewodzie Michałowi Zielińskiemu za przekazanie tereny Lasu Rożnowickiego gminie i sfinansowaniu tablic informacyjnych, Krzysztofowi Nowackiemu, który przy współpracy z IPN zredagował znajdujący się na tablicach tekst z ilustracjami Jarosława Kałużyńskiego, dyrektorowi poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Rafałowi Reczkowi za współpracę przy ujawnianiu szczegółów rożnowickiej zbrodni, zastępcy dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Ireneuszowi Niemcowi za dotychczasową opiekę na Lasami Rożnowickimi, Ryszardowi Nawrockiemu, który za własne fundusze odnawiał mogiły i krzyże, dbając o przetrwanie dowodów niemieckiej zbrodni ludobójstwa.

W uroczystości uczestniczyli też władze samorządowe powiatu obornickiego – Zofia Kotecka i Waldemar Cyranek – wraz z burmistrzem Rogoźna i wójtem Ryczywołu, przedstawiciele Nadleśnictwa Oborniki, uczniowie Szkoły Podstawowej w Rożnowie, licealiści z obornickiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby. Przybył ksiądz proboszcz z rożnowskiej parafii oraz licznie zebrani społecznicy, regionaliści i miłośnicy historii.

Adam Maliński dowiózł na cmentarzysko Bruno Meyera z partnerskiego Lüchow, Niemca urodzonego krótko przed wybuchem wojny w podstęszewskiej wsi. Bruno Meyer przyznał, że zna doskonale straszną historię Lasu Rożnowickiego, był tu niejeden raz, a jedyne co może teraz zrobić, to poprosić w imieniu niemieckiego narodu o przebaczenie.

Smętnie wyglądała postać starego, siwego człowieka, który stojąc zgarbiony w strugach deszczu przepraszał milczący tłum za zbrodnie swych pobratymców. Uroczystość zakończyła salwa honorowa wykonana przez Koło Żołnierzy Rezerwy Wiarus, wspólna modlitwa i złożenie symbolicznych wiązanek i zniczy.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.