Rozplanowano ponad 200 milionów 
na  wydatki gminy

Rozplanowano ponad 200 milionów 
na wydatki gminy

OBORNIKI. Przewodniczący Paweł Drewicz zwołał sesję budżetową rady miejskiej Obornik. Początek obrad to tradycyjnie sprawozdania z prac pomiędzy sesjami przedstawione przez burmistrza oraz przewodniczących komisji.

Burmistrz Szrama omówił inwestycje realizowane w ostatnim miesiącu i przedstawił umowy jakie w tym czasie zawarto. Mówił też o przygotowaniach do powołania w przyszłym roku Rady Sportu i Rady Niepełnosprawności.

Część uchwałodawczą obrad zdominowały jednak kwestie finansowe. Podjęto decyzje w sprawie zmian w budżecie oraz w wieloletniej prognozie finansowej. Ustalono także wykaz wydatków budżetu gminy Oborniki, które nie wygasają z upływem roku 2023.

W końcu przyszedł czas na najważniejszą z uchwał – budżet gminy na rok 2024.

Zgodnie z informacjami zaprezentowanymi przez skarbnik Joannę Gzyl przychody gminy Oborniki wyniosą 208 mln zł, co jest niewątpliwym rekordem, natomiast wydatki 218 mln zł (to też rekord).

Tu trzeba wyjaśnić, że gmina Oborniki ma na tle innych gmin polskich tak niewielkie zadłużenie, że może pozwolić sobie na pewien deficyt bez znaczących dla budżetu skutków.

Największą część wydatków stanowią jak zawsze kwestie oświatowe – to ponad 92 mln zł, czyli niemal połowa wszystkich gminnych wydatków. 22,5 mln zł to środki na pomoc społeczną, 14,4 zł pochłonie gospodarka śmieciowa, 22,5 mln zł to pieniądze na transport i łączność.

Pośród inwestycji zaplanowanych na 2024 rok można znaleźć przebudowy dróg, budowę hali sportowej w Maniewie, rewitalizację dawnego zboru na tzw. skarpie, a także 7 mln zł przeznaczone na budowę OOK. Uchwała budżetowa, wcześniej pozytywnie zaopiniowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz komisje rady, została przyjęta jednogłośnie.

Rada zaakceptowała fakt, że gmina Oborniki zawarła porozumienia międzygminne dotyczące zapewnienia opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności na rok 2024 z gminami Czarnków, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Kościan, Lwówek, Murowana Goślina, Nowy Tomyśl, Rogoźno, Rokietnica, Ryczywół, Tarnowo Podgórne i Wielichowo.

Podjęto także uchwały w sprawie dopłat do ceny ścieków (piszemy o tym w innym miejscu) oraz pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi.

Nie zabrakło też kwestii regulaminowych i uchwał dotyczących planowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami. Zmieniono uchwałę w sprawie regulaminu korzystania z Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Żwirki” w Obornikach. Podjęto uchwały w sprawie zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulic Czarnkowskiej i Nad Wełną oraz pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną bliźniaczą na niektórych działkach położonych w Obornikach.

Pośród uchwał dotyczących gospodarki nieruchomościami rada miejska zadecydowała o nadaniu nazw ulicom w Bogdanowie oraz określenia szczegółowych warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych oraz udzielania bonifikat.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.