GMINA OBORNIKI. Minęło pięć lat od kiedy burmistrz Tomasz Szrama wprowadził w trzecich klasach szkół podstawowych obowiązkową naukę gry w szachy. Program realizują nauczyciele z certyfikatem Polskiego Związku Szachowego.
Gmina Oborniki jest jedyną taką w kraju, która tego typu lekcje do szkół wprowadziła. Byłoby truizmem pisać tu o korzyściach wynikających z nauki tej gry.
Jan Krzysztof Duda, 24-letni arcymistrz szachowy i tegoroczny zwycięzca Grand Chess Tour w Warszawie, zapewnia, że: Jest to umiejętność wyrabiająca szereg cech i nawyków przydatnych człowiekowi w życiu. Pewnym jest, że szachy nie są dla elit. Są grą, której nauczyć może się każdy, o czym wiedzą już trzecioklasiści obornickich szkół.
Warto jednak pamiętać, że zanim otoczy ich nimb szachowego geniuszu muszą wiele lat trenować. O sukcesie odnoszonym w szachach ponoć w zaledwie 10% stanowi talent. Reszta to systematyczna praca i zaangażowanie. – Szachy uczą logicznego i przestrzennego myślenia. Rozwijają umiejętności matematyczne, trenują pamięć i koncentrację. Uczą także tego, jak radzić sobie z pierwszymi niepowodzeniami i przegraną – tłumaczy Kamil Joński, instruktor szachowy ze szkoły Chess For Kids.
W ostatnich latach popularność szachów w Polsce znacząco wzrosła. Niewątpliwie część osób sięgnęła po nie po obejrzeniu netflixowej produkcji „Gambit królowej” będącej opowieścią o genialnej i niepokornej szachistce Beth Harmon. Sposób, w jaki twórcy serialu pokazali szachy rozbudził wyobraźnię milionów widzów. Królewska gra, jak niegdyś nazywano szachy, to droga do życiowego sukcesu, ale też sposób na lepsze życie i łatwiejsze radzenie sobie z problemami.
To pięciolecie szachów w obornickich szkołach jest tak samo cenne jak nauka pływania, obowiązkowa w gminie Oborniki. Nauka pływania jest wyliczalna. Od dnia jej wprowadzenia do szkół nie utonęło w Obornikach ani jedno dziecko. Ilu uczniów łatwiej poczyna sobie w życiu od kiedy potrafi grać w szachy? Tego nie da się ot tak policzyć. My zaryzykujemy stwierdzenie, że wszystkie.