Pięciolecie obornickich szachów

Pięciolecie obornickich szachów

GMINA OBORNIKI. Minęło pięć lat od kiedy burmistrz Tomasz Szrama wprowadził w trzecich klasach szkół podstawowych obowiązkową naukę gry w szachy. Program realizują nauczyciele z certyfikatem Polskiego Związku Szachowego.

Gmina Oborniki jest jedyną taką w kraju, która tego typu lekcje do szkół wprowadziła. Byłoby truizmem pisać tu o korzyściach wynikających z nauki tej gry.

Jan Krzysztof Duda, 24-letni arcymistrz szachowy i tegoroczny zwycięzca Grand Chess Tour w Warszawie, zapewnia, że: Jest to umiejętność wyrabiająca szereg cech i nawyków przydatnych człowiekowi w życiu. Pewnym jest, że szachy nie są dla elit. Są grą, której nauczyć może się każdy, o czym wiedzą już trzecioklasiści obornickich szkół.

Warto jednak pamiętać, że zanim otoczy ich nimb szachowego geniuszu muszą wiele lat trenować. O sukcesie odnoszonym w szachach ponoć w zaledwie 10% stanowi talent. Reszta to systematyczna praca i zaangażowanie. – Szachy uczą logicznego i przestrzennego myślenia. Rozwijają umiejętności matematyczne, trenują pamięć i koncentrację. Uczą także tego, jak radzić sobie z pierwszymi niepowodzeniami i przegraną – tłumaczy Kamil Joński, instruktor szachowy ze szkoły Chess For Kids.

W ostatnich latach popularność szachów w Polsce znacząco wzrosła. Niewątpliwie część osób sięgnęła po nie po obejrzeniu netflixowej produkcji „Gambit królowej” będącej opowieścią o genialnej i niepokornej szachistce Beth Harmon. Sposób, w jaki twórcy serialu pokazali szachy rozbudził wyobraźnię milionów widzów. Królewska gra, jak niegdyś nazywano szachy, to droga do życiowego sukcesu, ale też sposób na lepsze życie i łatwiejsze radzenie sobie z problemami.

To pięciolecie szachów w obornickich szkołach jest tak samo cenne jak nauka pływania, obowiązkowa w gminie Oborniki. Nauka pływania jest wyliczalna. Od dnia jej wprowadzenia do szkół nie utonęło w Obornikach ani jedno dziecko. Ilu uczniów łatwiej poczyna sobie w życiu od kiedy potrafi grać w szachy? Tego nie da się ot tak policzyć. My zaryzykujemy stwierdzenie, że wszystkie.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.