Na Rudkach powstanie 68 mieszkań czynszowych

Na Rudkach powstanie 68 mieszkań czynszowych

OBORNIKI. Burmistrz Tomasz Szrama podpisał umowę ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową „KZN Zachodni”, dotyczącą budowy pierwszych czterech budynków (łącznie 68 mieszkań) czynszowych, które wybudowane mają być w części Obornik zwanej Rudkami.

Grunty pod tę inwestycję Oborniki pozyskały od Skarbu Państwa.

Jest to projekt budownictwa społecznego, skierowanego do osób i rodzin, które nie mają mieszkania własnościowego ani możliwości jego zakupu (brak zdolności kredytowej), jednak ich stabilna sytuacja finansowa pozwala na regularne opłacanie umiarkowanego czynszu. Podpisana umowa określa, że pośród przyszłych najemców powstałych mieszkań znajdą się na pewno takie osoby, jak aktualni najemcy mieszkań z zasobu gminy – 4 lokale; osoby z przynajmniej jednym (własnym lub przysposobionym) dzieckiem – 34 lokale; seniorzy – 4 lokale i rodzina z dzieckiem z niepełnosprawnością – 1 lokal.

Kwestię budowy przy ulicy Rudki omówiła podczas ostatniej sesji rady miejskiej Obornik prezes SIM „KZN-Zachodni” Bogna Narożna, która wyjaśniła radnym kwestie związane z realizowanym w Obornikach projektem budownictwa społecznego. Wyjaśniała przebieg procesu inwestycyjnego oraz możliwe terminy. Zapewniała, że jeśli nie pojawią się nieprzewidziane przeszkody formalne, to pierwsze „wbicie łopaty” przewidywane jest pod koniec jesieni 2024, a pierwsze 68 mieszkań czynszowych mają być gotowe półtora roku później.

Finalnie rada miejska podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w istniejącej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej „KZN-Zachodni”.

Zamiary są godne wszelkich pochwał, choć lista osób oczekujących na mieszkania raczej widocznie się nie skróci. Jeżeli Urząd Statystyczny twierdzi, że ponad 70% społeczeństwa nie ma zdolności kredytowej, to skąd wezmą środki na wkład własny. Wskaźnik osób ze zdolnością kredytową spadł od listopada 2022 r. z poziomu 7,6% do 6,9%, a w roku 2023 spadł o dalszy procent. Tymczasem chętny na lokal z puli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej musi liczyć się z „wniesieniem” 15% wartości mieszkania.

Zakładając wariant optymistyczny, to przy średnim koszcie lokalu z roku 2022 wynoszącym 8003 złote wkład własny wyniesie za lokal 50 metrów kw. 60 tysięcy, co może stanowić dla wielu osób zaporę. Jeżeli nawet ktoś uzyska taki kredyt, to do raty owego kredytu będzie musiał doliczyć czynsz, a ten niski nie będzie.

Tak więc na Rudkach w czterech blokach czynszowych ma stanąć 68 mieszkań i oby wszystkie znalazły lokatorów.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.