Lepiej wyrzucić niż darować

POWIAT OBORNICKI.. Artykuł 7 Ustawy o VAT nakłada na darczyńcę obowiązek zapłacenia podatku od darowizny. Czym to skutkuje?

Piekarze w całym kraju, również z powiatu obornickiego, mają codziennie zwroty chleba. Jest on jeszcze dobry do spożycia, choć już nie pierwszej świeżości i sklepy nie chcą nim dłużej handlować. Zwrotów raz bywa więcej raz mniej. Wszystkie są uciążliwe. Piekarze mogliby zwrócony im chleb podarować opiece społecznej, oddać domowi opieki, Caritasowi czy innej instytucji rozdzielającej żywność ubogim. Niestety, będą musieli wówczas zapłacić podatek VAT od darowanego chleba.

Tańszym wyjściem jest wyrzucenie chleba na śmietnik. Pożytek mają wówczas tylko szczury ale przynajmniej piekarze nie muszą dopłacać do gestów czynionych z dobrego serca.

Gdy kończył się rok ubiegły rok a ministrem odpowiedzialnym za sferę podatkową został znany z pragmatyzmu poseł naszej ziemi Stanisław Stec, można było mieć nadzieję, że zmieni fatalny w skutkach, by nie rzec niemoralny artykuł.

Nadszedł nowy rok i nic takiego się nie stało. Nadal lepiej jest wyrzucać zbędną żywność na śmieci, niż obdarowywać nią biedniejszych. Wiemy że cześć piekarzy jakoś sobie z tym problemem radzi choć nie piszemy w jaki sposób, bo naszą gazetę czytają również w Urzędzie Skarbowym. Nie jest to jednak dobre wyjście dla nikogo, aby trzeba było kombinować lub wyrzucać na śmietnik to co wielu ludziom mogłoby pomóc. Teraz trzeba czekać na kolejnego ministra finansów i nowelizację fatalnej ustawy, i oby jak najszybciej się to stało.

Podobne artykuły