Kto się boi wiatraków?

ROGOŹNO. W rogozińskim Urzędzie Miejskim powstał nowy projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Rogoźno. We wtorek, 31 lipca odbyła się publiczna debata nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami. Oprócz zagospodarowania ogromnych terenów z przeznaczeniem na budowę osiedli mieszkalnych, nowy projekt zakłada również montaż elektrowni wiatrowych w Pruścach, Parkowie i Gościejewie. 

Propozycja postawienia wiatraków spotkała się z ostrym sprzeciwem mieszkańców Prusiec. Przybyli na debatę ich przedstawiciele w osobach Jarosława Dworakowskiego i Zenona Olendrowicza, nie akceptują, po konsultacji z mieszkańcami wsi, postawienia wiatraków obawiając się, że za ich to sprawą – nastąpi transformacja zarazków chorobotwórczych na dużym obszarze. 

W rogozińskim projekcie na ten temat widnieje zaledwie dwuzdaniowy zapis, dlatego zainteresowani sięgnęli do literatury fachowej. Tam wyrwali z kontekstu kilka informacji i na ich podstawie stworzyli przerażającą wizję, tego co czeka mieszkańców wsi z wiatrakami. – Elektrownie o mocy 2,0 MW można instalować od 4 do 5 km od siedzib ludzkich, ponieważ generują uciążliwy hałas, kręcące się śmigła negatywnie wpływają na zdrowie ludzi mieszkających w tym obszarze jak również są zagrożeniem dla kierowców. Są niebezpieczne dla przelatujących w tym rejonie ptaków, gęsi, żurawi, kaczek, bocianów, które narażone są na śmierć podczas lotu a porozrzucane wokół ich szczątki staną się producentem groźnych chorób – czytamy w przedstawionych informacjach opracowanych przez mieszkańców Prusiec. 

Podobnie sprawa ma się z odrzuconym przez wojewodę dwa lata temu projektem zagospodarowania przestrzennego na obszarze wsi Nienawiszcz i Boguniewo. W nowym studium temat ten powrócił. Już dzisiaj inżynier nadzoru Nadleśnictwa Łopuchówko, Wojciech Napieralczyk, leśniczy Waldemar Głowski oraz nadleśniczy z Durowa, Thomas zapowiadają stanowczy protest przeciwko przekształceniu pól uprawnych sąsiadujących z aglomeracjami leśnymi pod zabudowę i tworzenie na tym terenie aglomeracji miejskich. Wypowiadające się dwa lata temu przeciwko przekształceniu Stowarzyszenie Jezioro Rogozińskie, tym razem milczy. Ma na swą opinie jeszcze czas, ponieważ jeszcze do 22 sierpnia przyjmowane są uwagi, które mogą być ujęte przy ostatecznym zamknięciu projektu.

Nie ma wątpliwości, że obawa mieszkańców ziemi rogozińskiej przed inwestycjami budowlanymi czy wiatrakami może cofnąć region w rozwoju. Jeżeli jednak mieszkańcy taką mają wolę, to ich obywatelskim prawem jest swe wątpliwości wyrażać. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.