Jak my mamy taką wodę pić? Happening sołtysa Podlesia w Obornikach

Jak my mamy taką wodę pić? Happening sołtysa Podlesia w Obornikach

OBORNIKI, PODLESIE. Sołtys Podlesia Stefan Przymusiński wybrał się na sesję rady miejskiej. Towarzyszył mu inny mieszkaniec wsi, Wojciech Florczyk.

Przyszli na salę z dużymi torbami foliowymi. Po co je przynieśli, miało się wkrótce okazać.

– Podlesie to mała miejscowość, na końcu gminy Oborniki, przy gminie Połajewo – zaczął sołtys: Mamy taki problem. W Podlesiu każde gospodarstwo domowe ma swoje ujęcie wody. Są to ujęcia płytkie, z dużymi zanieczyszczeniami.

– Jeśli chodzi o czystość naszych domowych studni, to mam taką próbkę. Mogę pokazać, jak to wygląda – sołtys Podlesia założył rękawice i wyjął z torby foliowej dwa wkłady do filtra. Jeden nowy, biały a drugi ciemnożółty, używany w gospodarstwie.

– Proszę bardzo, jak on wygląda – Przymusiński chodził po sali i pokazywał filtr radnym, burmistrzowi oraz prezesowi PWiK: Takie mamy ujęcia wody w gospodarstwach. To jest filtr, który został wymieniony po trzydziestu dniach. Jak my możemy taką wodę pić? Ostrożnie! – powiedział do jednego z radnych, który chciał bliżej zapoznać się z zawartością filtru: Tak to wygląda panie radny.

– Dlatego walczymy o wodociąg. Mieszkańcy zdecydowali o wystąpieniu do burmistrza z wnioskiem o budowę ujęcia wody i sieci wodociągowej – przypomniał sołtys.

– Wnioski złożyliśmy dwa razy – tłumaczył dalej Przymusiński: W roku 2018 i w roku 2020. Ten drugi wniosek rozpatrzono pozytywnie. 22 maja 2022 roku ruszyły prace przy budowie odwiertu. Zostały pobrane próbki gruntu i wody. Potem były terminy budowy sieci wodociągowej. W roku 2022 nie wyszło. W roku 2023 nie wyszło. W tym roku też nie wyjdzie.

– Nie wiemy, ile wywiercenie studni kosztowało gminę. Odwiert zabezpieczyli pracownicy wodociągów przed zanieczyszczeniami. To ujęcie wody ma już dwa lata i woda jednak ulega zanieczyszczeniom. Poczekamy jeszcze rok lub dwa lata i nie będziemy mieć tam czystej wody. I się kółko zamknie – z goryczą zakończył sołtys Podlesia.

– Trudno jest mówić, że Podlesie ma szansę ożywienia się jako wieś dla młodych. Młodzi uciekają, zostają starzy. Powodem jest między innymi to, że nie mamy dostępu do normalnej, zdrowej wody – poparł sołtysa Wojciech Florczyk i dodał: w badaniach wody z 2020 roku wyszły bakterie coli. Pokazały się również paciorkowce. To było podstawą do działań zmierzających do ochrony zdrowia i życia mieszkańców miejscowości. Mamy ogromną prośbę do burmistrza i radnych o wsparcie nas w tym działaniu.

– Są tam dzieci, korzystają z tej wody na co dzień. Matki piorą w niej odzież. Efekt jest tragiczny. Nie chciałbym dożyć momentu, że znowu się pokaże bakteria coli. Radnych proszę o wsparcie – zakończył Florczyk.

Burmistrz Tomasz Szrama, który z zawody jest chemikiem, obejrzał filtr i ocenił: to jest tlenek żelaza trzy. Można by w Podlesiu kuźnię założyć.

Problem kosztów wodociągowania Podlesia przedstawił prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Krzysztof Nowacki: sama dokumentacja projektowa to jest koszt ponad 200 tysięcy złotych. Szacunkowy koszt stacji uzdatniania wody to jeden milion złotych a budowa sieci to pół miliona złotych. Jest to rozległa miejscowość z bardzo rozproszoną zabudową.

– Nie robimy tego złośliwie, że tej inwestycji nie realizujemy. My tego nie robimy, bo nie mamy na to środków. Spółki nie stać na to, żeby sfinansować tę inwestycję w takiej kwocie, bo może się okazać, że po postępowaniach przetargowych będzie to ponad dwa miliony złotych – stwierdził Nowacki.

Na to dictum radni zamilkli a dyskusja się zakończyła. Oczywiście, każdy z radnych mógł złożyć formalny wniosek o przyznanie dwóch milionów złotych w przyszłorocznym budżecie gminy na wodociągowanie Podlesia, ale jakoś nikt się nie kwapił.

Sołtys Stefan Przymusiński co prawda zrobił niezapomniany happening w Obornikach, ale żadnej obietnicy od władz nie uzyskał. Pozostanie mu, jak radził burmistrz, kuźnię w Podlesiu otworzyć.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

KANCELARIA ADWOKACKA
Adwokat Cezary Pachurka
„Twoje zaufanie. Nasze zaangażowanie”
Profesjonalna obsługa prawna dla przedsiębiorców
i podmiotów prywatnych.
Telefon: 664 734 437, e-mail adwokat@pachurka.pl
Strona internetowa: www.pachurka.pl


Przyjmę do 
naszego zespołu 
technika farmacji
tel. 886-192-305

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
-PELLET DRZEWNY WYSOKOKALORYCZNY – EKOLOGICZNY
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.