Gala Osobowości Sportowych
Ziemi Obornickiej 2023

OBORNIKI. W dość nietypowym terminie, bo w czwartkowy wieczór, za to w uroczystej atmosferze i przy akompaniamencie zespołu Recydywa, odbył się 31. plebiscyt sportowy Ziemi Obornickiej.

Podczas gali  w Centrum Rekreacji Oborniki w sześciu kategoriach wręczono nominacje i statuetki dla zwycięzców. Otwarcia i powitanie dokonał Krzysztof Sroka a galę prowadzili tradycyjnie Waldemar Cyranek i Krzysztof Nowacki.

Na początek obaj panowie wręczyli kwiaty Janinie Ratajczak, żonie Tadeusza Ratajczaka, pomysłodawcy imprezy. Jego uczczono minutą ciszy.

Sportowcem Roku 2023 w kategorii młodzieżowej zostali nominowani:

Krystian Chrzanowski. Zawodnik Obornickiego Klubu Karate 03-04.06.2023 r. uczestniczył w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieżowców w Karate. Zielonki Parcela k. Warszawy, gdzie wywalczył  III miejsce w  kata indywidualnym juniorów.

Franciszek Pięta. Zdobywca I miejsca w Mistrzostwach Strefy Polski Zachodniej w klasie MX 65.

Ostatecznie zwyciężyła Zofia Rosin. Brązowy medal Mistrzostw Polski w Duathlonie w kat. Junior Młodszy, brązowy medal Mistrzostw Polski w Aquathlonie w kat. Junior Młodszy, srebrny medal Mistrzostw Polski w Triathlonie w kat. Junior Młodszy. II miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Triathlonie, 21 miejsce indywidualnie na Mistrzostwach Europy Youth w triathlonie, 8 miejsce w sztafecie na Mistrzostwach Europy Youth w triathlonie w Banyloes w Hiszpani.

Sportowcem Roku 2023 w kategorii senior zostali nominowani:

Piotr Niemczyk. Mistrz Polski II Mistrzostwa Polski w Strzelaniu z Broni Historyczne – konkurencja aarabinek. Mistrz Wielkopolski w Strzelaniu z Broni historycznej -Konkurencja Karabinek. Mistrz Wielkopolski w Strzelaniu z Broni Historycznej – konkurencja pistolet Wojskowy. 4-krotny wicemistrz Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa Sportowego w Konkurencjach / Pistolet Sportowy /Pistolet Wojskowy /Pistolet dużego Kalibru. Mistrz w turnieju marki CANIK Konkurencja Pistolet Centralnego Zapłonu 6. Uczestnik Międzynarodowych Zawodów Strzeleckich Oficerów Rezerwy wojsk NATO.

Agnieszka Szymańska. Ukończenie dystansu pełnego IronMan czyli 3,8km pływania, 180km roweru i 42km biegu, w swojej kategorii wiekowej wśród kobiet na 1 miejscu. Zajęci 3 miejsca w swojej kategorii wiekowej na dystansie 1/2 IronMana (1,9km pływania, 90km rower, 21km biegu) na zawodach w Sierakowie.

Zwyciężył Sebastian Nowicki. Na co dzień wuefista w SP2, zawodnik i trener Obornickiego Klubu Lekkoatletycznego, mąż i tata, niezwykle skromny człowiek, który ma na swoim koncie prawdziwie mistrzowskie osiągnięcia. W listopadzie znalazł się na 33 miejscu w rankingu World Athletics, w kategorii najlepszych biegaczy przełajowych w Europie. Plasując się jednocześnie na 51 pozycji rankingowej na świecie. Punkty rankingowe przyznawane są za zajmowane miejsca w biegach przełajowych, rozgrywanych na całym świecie i uznawanych przez światową federację lekkoatletyczną. W Obornikach sukcesy biegowe Sebastiana to nie nowość, ma na swym koncie nagrody Burmistrza Obornik i laur Osobowość Sportowa Gminy Oborniki. Nie każdy jednak wie, że jego osiągnięcia sięgają daleko poza granice naszej gminy. A tylko w ostatnim roku wspaniałe wyniki osiągał w Dublinie, Liverpoolu czy Belfaście. W 2023 roku aż dwukrotnie stanął na podium Mistrzostw Polski.

Nominowani Sportowcem Roku 2023 w kategorii masters zostali:

Joanna Molata. Zawodniczka Obornickiego Klubu Karate, 25 listopada 2023 startowała w Mistrzostwach Polski Masters w Karate w Witkowo, gdzie wywalczyła I miejsce w kata drużynowym kobiet oraz II miejsce w kumite indywidualnym kobiet w kat. 35-39 lat +60 kg.

Katarzyna Szymankiewicz. Zawodniczka Obornickiego Klubu Karate, 25 listopada 2023 startowała w Mistrzostwach Polski Masters w Karate w Witkowie, gdzie wywalczyła I miejsce w kata drużynowym kobiet oraz III miejsce w kumite indywidualnym kobiet w kat. 35-39 lat +60 kg.

Katarzyna Zając, Obornicki Klub Karate: zajęła I miejsce kata drużynowe kobiet oraz III miejsce kata indywidualne kobiet w kat 35-44 lata podczas Mistrzostw Polski Masters w Karate w Witkowie.

Zwyciężyła Dorota Lutomska. Wygrywa oraz zajmuje wysokie pozycje w wielu biegach organizowanych nie tylko na terenie naszej gminy w kategoriach Open, oraz w swojej kategorii wiekowej:  WARTA CHALLENGE Marathon&Half; Chrustowski Bieg Zimowy; III BUDZYŃSKA DZIESIĄTKA; Połmaraton Bieg Lwa; XX Bieg Europejski; I MARGONIN ICE RUN; Wings for Life World Run 2023; WARTA CHALLENGE Night Express; Bieg Niepodległości w Obornikach; 22 Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza.

W kategorii Sportowiec Roku w kategorii osób z niepełnosprawnościami nominację uzyskał Arkadiusz Kukla – zawodnik Obornickiego Klubu Karate. 11.06.2023 r. wziął udział w Mistrzostwach Polski Para Karate, w Głubczycach, gdzie zdobył  III m kata indywidualnym mężczyzn.

W kategorii Trener Roku nominowany został Marek Arciszewski – nauczyciel wychowania fizycznego w szkole Podstawowej nr 4 oraz trener zespołów młodzieżowych i seniorskiego w klubie SKF KPR Sparta Oborniki, z którymi wywalczył brązowy medal Mistrzostw Wielkopolski Dzieci, złoty medal i Mistrzostwo Wielkopolski Juniorów oraz awans do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów w piłce ręcznej. Jan Okpisz – trener zespołów młodzieżowych i seniorskiego w klubie SKF KPR Sparta Oborniki, nauczyciel wychowania fizycznego w szkole Podstawowej nr 4 im. Unicef w Obornikach. Z klubem udało mu się zdobyć brązowy medal Mistrzostw Wielkopolski, złoty medal i Mistrzostwo Wielkopolski Juniorów w piłce ręcznej oraz awans do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów w piłce ręcznej.

Zwyciężył Sławomir Iracki, bowiem zawodnicy klubu MMA Oborniki pod okiem trenera Sławomira Irackiego wygrywali w roku 2023 na turniejach i galach w całym kraju. W styczniu 2023 podopieczny Krzysztof Mendlewski walczył o pas organizacji Babilon MMA. W kwietniu podopieczny Filip Stawowy wygrał swoją walkę dla organizacji KSW w 2 rundzie. W maju juniorzy klubu MMA Oborniki wywalczyli 6 medali w zawodach grapplingowych Taga International Polish Championship. Podczas Nocy Wojowników w Obornikach zawodnicy wygrywają swoje walki w formułach MMA oraz Boks. W październiku Krzysztof Mendlewski wygrał swoją kolejna walkę dla Organizacji Babilon MMA. Juniorzy i seniorzy zdobyli 4 złote medale,7 brązowych,1 srebrny w turnieju Taga Bjj competition. Rok 2023 podopieczni Sławomira Irackiego zakończyli występem na  Nocy Wojowników 6 w Murowanej Goślinie wygrywając 5 pojedynków.

W kategorii Drużyna Roku nominowany został Klub Karate Team Oborniki. Drużyna w składzie Olga Kaczmarek, Julia Dziakowska i Monika Dmytruszyńska wywalczyła w 2023 roku wicemistrzostwo  Polski Seniorek w konkurencji kata drużynowego. Nominację odebrał Wojciech Bloch. Obornicki Klub Karate – drużyna w składzie Paweł Przewoźny, Paweł Baran i Łukasz Pietrzak wywalczyła w 2023 roku I miejsce w kata drużynowym mężczyzn podczas Mistrzostw Polski Masters w Karate w Witkowie. Nominację odebrała Ilona Wosicka.

Zwyciężył MMA Oborniki. Zawodniczki i zawodnicy Obornickiego klubu mieszanych sztuk walki reprezentowali klub oraz miasto na największych galach w Polsce i Europie! Wygrali w roku 2023 16 walk w klatkach w całej Polsce! Na największych turniejach grapplingowych w Polsce zdobyli w roku 2023 31 medali. Wyróżnienie odebrał Fabian Łuczak Impreza Roku: Sztafeta Biegamy Pomagam. To inicjatywa organizowana przez Obornicki Klub Lekkoatletyczny, mająca na celu łączenie pasji do biegania z działalnością charytatywną. W 2023 roku, klub zorganizował aż trzy imprezy biegowe Sztafeta Biegamy Pomagamy – w kwietniu, maju oraz we wrześniu, każdorazowo skupiając się na wsparciu dzieci. Główna impreza “Sztafeta Biegamy Pomagamy dla Michałka 2023”, zorganizowana przez Obornicki Klub Lekkoatletyczny i współorganizowana przez Centrum Rekreacji i Sportu Oborniki, odbyła się 24 września 2023 roku. Wydarzenie to miało na celu zebranie funduszy na leczenie i rehabilitację 13-letniego Michała Kołodziejczaka, który zmaga się z ciężką chorobą genetyczną. W sztafecie wzięło udział około 250 biegaczy z Obornik i okolic, co podkreśla jej rosnącą popularność i znaczenie w lokalnej społeczności. Oprócz głównego biegu na dystansie 10 km (5x2000m), zorganizowano również biegi towarzyszące dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych.

Zespół Recydywa grał, były oklaski i gratulacje a wszystko w podniosłym nastroju.