Domy do rozbiórki

ROGOŹNO. Dwaj obywatele z Rogoźna i Obornik zakupili od gminy Rogoźno dwie działki budowlane pięknie położone w pobliżu jeziora i wystąpili do Urzędu Miejskiego o wydanie im warunków zabudowy. Obaj je bez przeszkód dostali a na ich podstawie ze starostwa pozwolenia na budowę. Mając komplet dokumentów radośnie i sprawnie przystąpili do budowy domów.

Domy wyrosły szybko i okazale i wówczas okazało się, że niezgodnie z prawem. Oba stoją przy samym brzegu jeziora, podczas gdy prawo nakazuje budować nie bliżej niż 100 metrów od brzegu.

Prawa przestrzegać trzeba i nie ma wątpliwości, iż oba domy muszą zostać rozebrane. Obaj inwestorzy, co trzeba wyraźnie podkreślić, budowali zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami i wedle posiadanej wiedzy, prawa nie złamali. Nie ma wątpliwości, że gdy dojdzie do rozbiórki, a dojść do niej musi, to obaj wystąpią do gminy (a może i starostwa) po odszkodowanie za rozebrane domy. Wedle wstępnych szacunków będzie to kwota około 500 tysięcy złotych. To jeszcze nie koniec.

Obu po rozbiórce zostaną działki budowlane, na których nie można nic budować, zatem i owe działki gmina będzie musiała od nich odkupić.

Dlaczego burmistrz Janus naraził obu inwestorów na kłopot a gminę na tak poważne straty, tego niestety nie wiadomo.

Podobne artykuły