Czym jest oddział medycyny paliatywnej 
w Obornikach?

Czym jest oddział medycyny paliatywnej 
w Obornikach?

OBORNIKI. Oddziałem opieki paliatywnej w obornickim szpitalu powiatowym kieruje Małgorzata Adamska-Różycka, anestezjolog z ogromnym doświadczeniem, wspierana przez pielęgniarkę oddziałową Monikę Kucińską.

Pacjentami opiekują się też lekarze: Tomasz Wcisło i drugi anestezjolog Oskar Tomczak oraz pełne empatii i zrozumienia panie pielęgniarki oraz opiekunki wraz ze wspaniałą rehabilitantką Weroniką Michalską-Paprota.

Oddział istnieje już trzeci rok, a osoby potrzebujące pomocy mogą tam być kierowane przez między innymi lekarza rodzinnego, po zakwalifikowaniu chorego przez lekarza z oddziału. Chory ma tam pełną opiekę i leczenie, a pobyt są całkowicie bezpłatne.

Medycyna paliatywna jest często niesłusznie kojarzona z „umieralnią” „drogą bez powrotu” czy „końcem leczenia”. Śmierć jest przecież i tak elementem życia i im później i łagodniej nadejdzie tym lepiej.

Oddział medycyny paliatywnej temu właśnie służy, by ciężka choroba nie odarła człowieka z godności i pozwoliła mu łagodnie przetrwać terminalną fazę choroby.

Chorzy przebywają w nowoczesnych i zadbanych salach, są dwa razy dziennie myci, zaopatrzeni w pampersy i zaopiekowani przez całą dobę.
Czuwa nad nimi psycholog i doskonale wyszkolona kadra pielęgniarska, którą kieruje mądra i serdeczna pielęgniarka oddziałowa.

Ponury obraz skojarzeń rozjaśnia zwykła codzienność, gdy chorzy a już podleczeni mogą się udać swobodnie do domów a w razie potrzeby bez problemów wrócić, ale też z opieki paliatywnej w dowolnym momencie zrezygnować. Jeżeli ich bliscy chcą im towarzyszyć na oddziale, nie ma z tym żadnego problemu.

Chorzy mogą korzystać z przepustek lub spędzać czas na oddziale, gdzie czeka na nich świetlica z telewizorem i czajnikiem do kawy oraz, co bardzo ważne, pełna życzliwości i empatii rehabilitacja specjalistyczna. Dzięki zaangażowaniu rehabilitantki organizowane są ćwiczenia indywidualne oraz wyjazdy w pogodne dni wózkami do przy- szpitalnego parku.

Pacjenci mogą się integrować, wypoczywać i żyć w miarę kondycji normalnie. Gdy zachodzi taka potrzeba pacjenci są w różny sposób karmieni posiłkami z cateringu, dożywiani dożylnie lub poprzez gastrostomię.

Gdy są potrzebne zabiegi zewnętrzne, jak na przykład radioterapia, chorzy są tam wożeni i konsultowani. Przy przyjęciu nie ma rejonizacji, choć są wciąż jeszcze wyznaczone przez NFZ limity.

Jak jednak zapewnia minister zdrowia, mają one zostać niebawem zniesione. To informacja dla obornickiego szpitala istotna, bo lecznica ma wciąż jeszcze spory potencjał i może opiekować się większą liczbą pacjentów.
Innym problemem jest chroniczny brak pielęgniarek, ale to już zupełnie inna historia…


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.