Zamek w Stobnicy traci pozwolenie na budowę

Zamek w Stobnicy traci pozwolenie na budowę

STOBNICA. Zamek w Stobnicy sięgnął już swą 15 kondygnacją chmur i trwają tam obecnie prace wykończeniowe w powstających 46 mieszkaniach.

Tymczasem Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odebrał inwestorowi pozwolenie na budowę.

Według urzędników rządowych inwestor będzie musiał starać się o nowe pozwolenie na budowę lub odwołać się od decyzji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego do sądu.

Wedle prawników inwestora ich mocodawca takie pozwolenie posiadał przez kilka lat, bo zamek powstaje od roku 2015 i w tym właśnie czasie powstawał przy pełnej zgodzie wszelkich władz i z kompletem pozwoleń.

Tu trzeba przypomnieć, że dalszej budowy stobnickiego zamku miał zakazać w ostatnim czasie poprzedni wojewoda wielkopolski, jednak nie znalazł do tego podstaw, co przypłacił utrata stanowiska. Fotel straciła też z powodu zamku Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Zostali powołani nowy wojewoda i nowa Inspektor. Oboje wzięli się ostro do pracy nad zamkiem i choć początkowo zakładano, że postępowanie które zakończyłoby się odebraniem pozwolenia na budowę zakończy się w styczniu, to termin ten jednak został wydłużony, bo nadzór budowlany potrzebował dodatkowych ekspertyz. Z jednej z nich wynika, iż miało dojśc do błędu w pomiarach wiaty garażowej co powiększa ogólną powierzchnię zamku.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zakłada nawet scenariusz, który nie wyklucza docelowej konieczności rozbiórki obiektu.

To jednak wydaje się mało prawdopodobne, bo ostateczne decyzje zapadną najprawdopodobniej w sądzie.

Tego rodzaju sprawa zajmie zapewne całe lata a wszelkie decyzje będą ostrożnie ważone, gdyż dotyczą obiektu szacowanego na 400 do 500 milionów złotych.

Warto pamiętać też o losie pięciu osób (szósta osoba nie żyje) oskarżanych o przekroczenie uprawnień w tym trójki urzędników związanych z Powiatowym Nadzorem Budowlanym oraz Wydziałem Architektury i Budownictwa w starostwie powiatowym w Obornikach.

Wszystkim zarzuca się przestępstwa urzędnicze. Ich los powiązany jest ściśle z losem stobnickiego zamku a ten właśnie się zachybotał. Co jeszcze się w tej sprawie wydarzy, zobaczymy i będziemy o tym muszych czytelników na bieżąco informować.

Podobne artykuły