W rocznicę wyzwolenia Obornik

W rocznicę wyzwolenia Obornik

OBORNIKI. W związku ze 103. rocznicą wyzwolenia Obornik, harcerze pod patronatem burmistrza Obornik Tomasza Szramy zorganizowali na cmentarzu parafialnym apel pamięci Powstańców Wielkopolskich.

W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda Michał Zieliński, starosta Zofia Kotecka, wicestarosta Waldemar Cyranek i burmistrz Tomasz Szrama.

Podczas uroczystości młodzież z obornickich drużyn harcerskich przypomniała wydarzenia z 1919 roku, kiedy to oborniczanie i mieszkańcy okolicznych wsi przejęli kluczowe instytucje w mieście – magistrat, starostwo, urząd pocztowy i dworzec.

Przejęcie władzy w mieście rozpoczęło się od tajnego posiedzenia w nocy z 3 na 4 stycznia.

Kilka godzin później, o godz. 14:00, zebrało się na Rynku 44 członków Straży Ludowej i podzieliło na oddziały.
Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy płomienne przemówienie, po którym powstańcy rozbiegli się po mieście i rozpoczęli przejmowanie urzędów. Na budynkach najważniejszych instytucji w mieście zawisły sztandary z polskim orłem. Następnie kompania rozlokowała się w klasztorze, pełniąc służbę wartowniczą aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.

Wyzwolenie Obornik przebiegło bezkrwawo. Niemcy zaskoczeni sprawnymi i przemyślanymi działaniami oborniczan nie stawiali oporu, co było zasługą wcześniejszych działań konspiracyjnych.

Podczas wtorkowego apelu głos zabrał wojewoda Zieliński, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, jak ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości odgrywało Powstanie Wielkopolskie.

Starosta Zofia Kotecka przypomniała z kolei, jak ważne jest kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach. – W powiecie obornickim pamięć o walczących o wolność nie zanika. Jej wyrazem są chociażby działania obornickich harcerzy czy patriotycznych stowarzyszeń. To także wybory Powstańców Wielkopolskich na patronów naszych szkół, tak jak ma to miejsce w Ryczywole czy Kiszewie, ulic – jak w Obornikach czy placów jak w Rogoźnie. Te wszystkie miejsca przypominają nam o tym, o czym zapomnieć nigdy nie możemy – że wolność, którą dziś posiadamy nie została nam dana, lecz musiała zostać zdobyta.

Burmistrz Tomasz Szrama oddał hołd powstańcom ziemi obornickiej, którzy przelewali krew i oddawali życie, budując jednocześnie fundamenty niepodległego miasta.

Przemawiając powiedział: Stoimy dziś przy mogiłach lokalnych bohaterów wspominając ich odwagę, waleczność i oddanie, którym najmilsza była nasza Mała Ojczyzna.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy grobie Powstańców Wielkopolskich.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.