Pszczoły polubią ziemię rogozińską

Pszczoły polubią ziemię rogozińską

GMINA ROGOŹNO. Jednym z priorytetów burmistrza gminy Rogoźno Romana Szuberskiego jest szeroko rozumiana ekologia. Jednym z jego starań było pozyskanie środków na działania proekologiczne, a ich efektem jest dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego, w kwocie 18 360 zł na zakup i posadzenie sadzonek drzew miododajnych.

Już posadzono ich 170 sztuk, a trzeba pamiętać o tym, że jest to ważne przeciwdziałanie masowemu wymieraniu pszczół.


W Grudnie, Garbatce, Dziewczej Strudze oraz w Rogoźnie pojawiły się dorodne lipy drobnolistne i robinie akacjowe, szczególnie poszukiwane przez pszczoły.

Nowe drzewka są ważnymi elementami bioróżnorodności oraz bazą pożytkową, czyli grupą roślin, które dostarczają owadom pożywnego nektaru zawierającego cukry i pyłku kwiatowego zawierającego aminokwasy i białka.

Sadzonki drzewek dostarczyło gminie Gospodarstwo Szkółkarskie Henryka Hinca z Dobrzycy, które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Jest to już kolejny rok prowadzenia akcji nasadzeń drzew miododajnych na terenie gminy Rogoźno. Kolejną taka akcję Roman Szuberski planuje też i w przyszłym roku.

Takie działania, jak systematyczne oczyszczanie wód rogozińskich jezior oraz zadbanie o dobrostan żyjących w gminie pszczół są dowodami na dbałość o środowisko i doskonałą inwestycją w przyszłość.

Podobne artykuły