Przegląd Folkloru, czyli eksplozja ekspresji

Przegląd Folkloru, czyli eksplozja ekspresji

OBORNIKI. W amfiteatrze Obornickiego Ośrodka Kultury odbył się XXI Światowy Przegląd Folkloru. Integracje 2023.

Aby go przybliżyć tym, którzy nie byli, trzeba by użyć takich przymiotników jak: Żywiołowy, radosny, gorącokrwisty, impulsywny, nieujarzmiony, nieokiełzany, intensywny, krewki, niepowstrzymany, dziki, lawinowy, gwałtowny, dynamiczny, żwawy, dziarski, skoczny, pełen werwy, ochoczy, ruchliwy, pełen zapału, pełen energii, pełen życia i wigoru, a do tego prężny, temperamentny, rześki, barwny i intensywny!

Po raz pierwszy w Obornikach wystąpiły na scenie amfiteatru zespoły folklorystyczne z Francji, Meksyku, Słowacji i Rumunii. Nie brakło też zespołów z Polski, a w tej roli na osobnej scenie wystąpili Maniewiacy i Rożnowianki.

Na scenie głównej prezentowano piękne stroje, muzykę taniec i śpiew z różnych stron świata a głównie energię i nastroje. Program prowadził jak zawsze ze swadą Marcin Samolczyk, a widownia była pełna.

Słowacy zaprezentowali tańce, często góralskie, o dużym ładunku melancholii, sentymentu i liryzmu. Innego typu tańce pochodziły z Rumunii. Tam widać było temperament i energię.

Bliższy słowackiemu był repertuar francuski, choć była w nim też spora różnorodność. Widzowie najpierw podziwiali tańce z Prowansji i Bretanii.

Potem na scenie pojawili się kawalerowie ze szpadami prezentując dynamizm porównywalny z góralskim „krzesanym”. Impulsywnym szermierzom towarzyszyły romantyczne w ruchach i strojach partnerki czyniąc całość nadzwyczaj intersującą. Podobnie było w tańcach rumuńskich, gdzie łagodnym i okrągłym ruchom tancerek przeciwstawiały się pełne życia i wigoru przytupy dziarskich górali. Efekt byłby lepszy, gdyby na scenie leżały deski a nie beton pokryty sfatygowanym już linoleum.

Gdy wreszcie na scenie stanęli tancerze z dalekiego Meksyku dotychczasowy dynamizm stał się nieujarzmiony, nieokiełzany, intensywny i krewki. Było jak w filmach Alfreda Hitchcocka – „Najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło”. Na odgłos muszli na scenie pojawiła się ponad 20-osobowa grupa azteckich tancerzy. Ich każdy gest miał znaczenie, każdy element stroju też. Na kostkach nóg grały sznury muszelek, w dłoniach trzymali oręż, a tańcom towarzyszyły głośne okrzyki.

Dynamizm zmieniał swoje natężenie, a rewia barw i uroda oraz wdzięk tańczących urzekała widownię.

Grupy florystyczne występowały na przemianę, tak że nigdy nie było nudno.
Nie zabrakło i lokalnego folkloru.

Maniewiacy i Rożnowianki wysępili na bocznej scence, a przyglądali się im goście z przybyłych do Obornik zespołów.

Światowy Przegląd Folkloru „Integracje” został w Obornikach dobrze odebrany. Czy kiedyś powróci? Tego nie wiadomo, bo Polska to duży kraj i każde z miast chciałoby ich gościć i podziwiać.

Niemniej „Integracje” dowiodły, że czas na folklor wciąż jeszcze nie minął i powraca on w całkiem dobrym stylu i nie mówimy tu o grupach Maniewiacy i Różowiący, bo to folklor taki bardziej specyficzny. Na koniec trzeba przyznać, że osoby z OOK zrobiły co mogły, by w skromnych warunkach plenerowych koncert stał się wydarzeniem i odniosły na tym polu ogromny sukces.

W parku OOK tych ziół nie brakowało. Zioła w wymiarze kulinarnym prezentowało KGW z Kiszewka serwując wyborną szczawiową. Obok lokalne zioła prezentowały panie z Dąbrówki Leśnej. Było też stoisko z cudownymi olejkami z ziół i owoców. Nieopodal znalazło miejsce stoisko zielarskie z olejkami, zapachami i ziołami. Niewielki alembik odzyskiwał z roślin wonie, „zielarka” opowiadała, jak można je też uzyskiwać poprzez łączenie ich z olejkami czy mydłem na sposób marsylski i toskański.

Oborniczanie zagłosowali za nim nogami schodząc się do parku aż do wieczora, a wielu z nich pyta, kiedy znowu?


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.