Oszustwa na czyste powietrze

Oszustwa na czyste powietrze

POWIAT OBORNICKI. W miniony czwartek pojawili się w Kowanówku kolejni oferenci korzyści wynikających z programu „Czyste powietrze”. Dwóch znawców i wykonawców zarazem, dwie panie do zachęcania i dwóch takich co się znają na slajdach.

Opowiadali nielicznie zgromadzonym, ile mogą dostać dofinansowania i do czego oraz „obiecywali z przymrużeniem oka”, że może być tego jeszcze więcej, jeśli się z nimi pogada.

Oferenci mówili, że wymieniali w domach źródła ciepła i wykonywali termomodernizacje poprzez własną firmę. Przyznali jednak wyraźnie, że celem programu jest czyste powietrze, a nie ciepły dom, co trzeba rozróżniać.

„Naganiacze” namawiają i obiecują cuda na kiju, a urzędnicy gminni radzą: Korzystaj z programu „Czyste powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.

Jeżeli ktoś ma już dom zaizolowany, nowoczesne okna, to na termomodernizację z dofinansowaniem nie ma co liczyć. Nie będzie jej również w przypadku przestarzałego źródła ciepła na opał kopalny.

Nie będzie wymiany starego pieca na nowy tam, gdzie jest ogrzewanie gazowe. Nie ma co liczyć na dofinansowanie w rodzinie, której dochód przekracza kwotę 135 tysięcy rocznie. Wszelkie obietnice nie maja w takim przypadku pokrycia.

Służby ostrzegają: Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.
Zwracają uwagę na to, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do wnioskodawców i beneficjentów. W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca. Wymieniona wyżej kwota jest pewnym maksimum, które osiągnąć łatwo nie będzie.

Zaalarmowany urząd miejski stwierdził: Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty. Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją. Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że twój dom jest odpowiednio docieplony.
Już teraz można złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”, planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca. Po tym terminie na liście znajdą się tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.

Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości, zyska się cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.

Nie należy zatem przyjmować ofert na wymianę samego źródła, jeśli dom wymaga docieplenia. Trzeba wiedzieć też, że między innymi, ocieplenie budynku często wymaga odpowiedniego audytu. Okna wymienia się dziś już tylko na trzyszybowe, a źródło ciepła winno być niskoemisyjne.

Trzeba sprawdzać co się podpisuje i pamiętać, że dotacja jest dla beneficjenta a nie dla wykonawcy.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.