Promocja reprintu książki Edmunda Calliera o powiecie obornickim

Promocja reprintu książki Edmunda Calliera o powiecie obornickim

OBORNIKI. W sali Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy odbyła się promocja książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” autorstwa Edmunda Calliera.

Nie tyle była to książka Calliera, co reedycja jej wydania z roku 1887, a wydana dzięki współpracy władz powiatu obornickiego z Biblioteką Publiczną.
Aby nie wdawać się z w zbędne szczegóły, XIX wieczne wydanie książki wypatrzyli pracownicy obornickiej Biblioteki.

Dyrektor Mateusz Klepka zwrócił się do starosty o sfinansowanie reprintu dzieła, Zofia Kotecka wyraziła zgodę i zwróciła się z klei do radnych powiatu o poparcie jej w tym przedsięwzięciu i Rada Powiatu poparła ją jednogłośnie. Gdy było finansowanie ruszyły działania. Monika Hancyk zajęła się redakcją książki, Jakub Przybysz ze starostwa ozdobił ją fotografią, a Daria Kaczorowska, zajmująca się na co dzień promocją gminy, zadbała o mapy.

Gotowe dzieło w pięknej oprawie i w formacie kwadratu z dołączonymi fragmentami map, które Callier uważał za główną podstawę krajoznawstwa znalazło się na bibliotecznym stole, by potem trafić do bibliotek szklonych, klubów społecznych, stowarzyszeń wszelakich i w ręce regionalistów, bo tak właśnie zadecydowała pani starosta.

Do wypełnianej do ostatniego miejsca sali Biblioteki Publicznej przybyli w miniony wtorek właśnie regionaliści i miłośnicy lokalnej historii, aby wysłuchać deklaracji Zofii Koteckiej.

Pani starosta powiedziała: Naszym zadaniem jest nie tylko budowa dróg, poprawa infrastruktury szkolnej czy inwestowanie w szpital. To także dbanie o naszą historię i promowanie jej. Cieszę się, że dzięki współpracy z obornicką biblioteką udało się wydać tę pozycję. Jeszcze bardziej cieszę się, że trafi ona do państwa domów i mam nadzieję, że jej lektura sprawi dużą przyjemność.

Staroście towarzyszył wicestarosta Waldemar Cyranek i wspomniana tu już Monika Hancyk, która po uroczystości rozdawała autografy. Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” jest ważną pozycją opisującą powiat obornicki w ówczesnym kształcie w roku 1887.

Osobnym świętem tego dnia był arcyciekawy wykład Mateusza Klepki o życiu i dokonanych Edmunda Calliera. Była to wszak postać, która swym życiorysem mogłaby obdarować wiele osób i każda z nich miałaby życie ekscytujące i pełne ważnych wydarzeń. Callier był żołnierzem, genialnym dowódcą, podróżnikiem, rewolucjonistą, który spędził wiele czasu w więzieniu gnębiony przez zaborcę, wreszcie pisarzem i historykiem.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.