OBORNIKI. W sali Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy odbyła się promocja książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” autorstwa Edmunda Calliera.
Nie tyle była to książka Calliera, co reedycja jej wydania z roku 1887, a wydana dzięki współpracy władz powiatu obornickiego z Biblioteką Publiczną.
Aby nie wdawać się z w zbędne szczegóły, XIX wieczne wydanie książki wypatrzyli pracownicy obornickiej Biblioteki.
Dyrektor Mateusz Klepka zwrócił się do starosty o sfinansowanie reprintu dzieła, Zofia Kotecka wyraziła zgodę i zwróciła się z klei do radnych powiatu o poparcie jej w tym przedsięwzięciu i Rada Powiatu poparła ją jednogłośnie. Gdy było finansowanie ruszyły działania. Monika Hancyk zajęła się redakcją książki, Jakub Przybysz ze starostwa ozdobił ją fotografią, a Daria Kaczorowska, zajmująca się na co dzień promocją gminy, zadbała o mapy.
Gotowe dzieło w pięknej oprawie i w formacie kwadratu z dołączonymi fragmentami map, które Callier uważał za główną podstawę krajoznawstwa znalazło się na bibliotecznym stole, by potem trafić do bibliotek szklonych, klubów społecznych, stowarzyszeń wszelakich i w ręce regionalistów, bo tak właśnie zadecydowała pani starosta.
Do wypełnianej do ostatniego miejsca sali Biblioteki Publicznej przybyli w miniony wtorek właśnie regionaliści i miłośnicy lokalnej historii, aby wysłuchać deklaracji Zofii Koteckiej.
Pani starosta powiedziała: Naszym zadaniem jest nie tylko budowa dróg, poprawa infrastruktury szkolnej czy inwestowanie w szpital. To także dbanie o naszą historię i promowanie jej. Cieszę się, że dzięki współpracy z obornicką biblioteką udało się wydać tę pozycję. Jeszcze bardziej cieszę się, że trafi ona do państwa domów i mam nadzieję, że jej lektura sprawi dużą przyjemność.
Staroście towarzyszył wicestarosta Waldemar Cyranek i wspomniana tu już Monika Hancyk, która po uroczystości rozdawała autografy. Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” jest ważną pozycją opisującą powiat obornicki w ówczesnym kształcie w roku 1887.
Osobnym świętem tego dnia był arcyciekawy wykład Mateusza Klepki o życiu i dokonanych Edmunda Calliera. Była to wszak postać, która swym życiorysem mogłaby obdarować wiele osób i każda z nich miałaby życie ekscytujące i pełne ważnych wydarzeń. Callier był żołnierzem, genialnym dowódcą, podróżnikiem, rewolucjonistą, który spędził wiele czasu w więzieniu gnębiony przez zaborcę, wreszcie pisarzem i historykiem.