Mateusz Klepka stara się o reprint ważnej książki

Mateusz Klepka stara się o reprint ważnej książki

OBORNIKI. Mateusz Klepka, dyrektor biblioteki publicznej, stara się, aby powiat obornicki wydał pewien wyjątkowy album dotyczący jego samego. Potrzebne jest wsparcie finansowe.

Przedmiotem starań pana Mateusza jest wydanie reprintu książki autorstwa Edmunda Caliera „Powiat obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”, która ukazała się w roku 1887.

Dzieło to było pierwszym w historii opisaniem powiatu obornickiego w języku polskim.

Mateusz Klepka przybył (pierwszy raz) na sesję rady powiatu, aby przedstawić radnym garść szczegółów swego przedsięwzięcia: Wydanie to jest bardzo trudno dostępne, a praktycznie niedostępne na terenie powiatu obornickiego. Chodzi więc o powielenie książki, by mogła ona trafiać w ręce mieszkańców powiatu, których zainteresuje.

Redaktorami wydania będą Mateusz Klepka oraz Monika Hancyk, która kieruje działem regionalnym w obornickiej bibliotece. Pan Mateusz przypomniał przy okazji o innym dziele, jakie zostało już wydane przy wsparciu powiatu. Drukarnia, która wydrukuje reprint nie jest jeszcze ustalona, bo wymaga to przetargu.

Książka będzie miała od 60 do 70 stronic oraz wkładkę z mapami, wśród których będzie fragment niemieckiej mapy z roku 1912 wykonanej przez Engelhardta oraz mapę Chrzanowskiego, a wydaną w roku 1858 z wiadomych względów za granicami obecnej Polski, w Paryżu.

Warto wiedzieć, że Edmund Calier (urodzony 2 października 1833 w Szamotułach) był wielkim patriotą, powstańcem styczniowym, dowódcą wojsk na okręg warszawski, który przeszedł imponujący szlak bojowy. Nie godził się ze swoim dowództwem, bowiem uważał, że po upadku powstania należy dalej prowadzić walkę partyzancką.

Na znak protestu opuścił okręg mazowiecki, wrócił do Paryża, jednak szybko powrócił, by formować wojska w Zaborze Pruskim.

Ostatecznie został schwytany, groziła mu nawet kara śmierci, trafił jednak do twierdzy w Grudziądzu. Po wyjściu na wolność został historykiem, pracował w Tygodniku Wielkopolskim, w pewnym sensie protoplastą Głosu Wielkopolskiego. Gdy zmarł, pochowano go w Poznaniu na nieistniejącym już cmentarzu przy ulicy Towarowej. Żegnało go ponad 8000 poznaniaków.

Decyzja radnych powiatu w kwestii wydania książki Edmunda Caliera jeszcze nie zapadła, ale można przypuszczać, że znajdzie wystarczające poparcie, by pojawić się na półkach mieszkańców oraz szkół powiatu.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.