Plany inwestycyjne powiatu teraz i w przyszłości

Plany inwestycyjne powiatu teraz i w przyszłości

POWIAT OBORNICKI. Władze powiatu obornickiego czynią wszelkie starania, aby otrzymać dofinansowanie do inwestycji. Już otrzymały ogromne wsparcie na rozbudowę Zespołu Szkól im T. Kutrzeby.

Starosta Zofia Kotecka złożyła też wniosek na przebudowę trzech dróg powiatowych, po jednej w każdej z gmin wchodzących w skład powiatu.

Terminy ustalone przez urząd marszałkowski na rozstrzygnięcie konkursów minęły, a dla powiatu obornickiego żadnych korzystnych rozstrzygnięć nie ma. Każdego dnia sprawdzamy i cisza – przyznała pani starosta.

Dodała też wyjaśnienie, że złożyła aż trzy wnioski, bo tak chciała rada powiatu, co nie było jednak posunięciem w pełni fortunnym.

Jej zdaniem, jak i większości zasiadającej w zarządzie powiatu, korzystniejsze było złożenie jednego wniosku i to całkowicie kompletnego. To pozwoliłoby uniknąć takiej sytuacji, że powiat uzyska dofinansowanie, ale wobec braku kompletności wniosku musiałby pieniądze oddać. To byłaby sytuacja bardzo niekomfortowa.

Trudno się z Zofią Kotecką nie zgodzić, bo na przykład w gminie Rogoźno wniosek na przebudowę drogi Rogoźno-Studzieniec wydawał się być kompletny, tymczasem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu zażądała od burmistrza operatu środowiskowego, na co Roman Szuberski nie był gotowy.

W gminie Ryczywół przygotowany został kompletny wniosek na przebudowę drogi Gorzewo-Ryczywół. Niestety, ostatniego dnia przed wydaniem decyzji, a byłaby to decyzja z pewnością pozytywna, jedna z mieszkanek gminy złożyła protest dotyczący przebiegu drogi i wniosek wypadł z listy. Teraz czeka na rozstrzygniecie, które może zapaść pod koniec miesiąca. Jaka to będzie decyzja? Tego nie wiadomo.

Zdaniem radnego Piotra Desperaka: Pewnym wyjściem byłoby nie czekać na wsparcie, a wyemitować obligacje i za nie budować. Jak dotąd obligacje dobrze się spłacały i nie kosztowały aż tak wiele.

Skarbnik powiatu Joanna Konieczna wyliczyła, że na dzisiaj powiat ma jeszcze do wykupu z PKO 10.6 mln poprzednich obligacji. W jej mniemaniu: Należy się zastanowić nad zaciągnięciem następnego zobowiązania, mając w pamięci, że czeka nas niebawem budowa kotłowni przy Zespole Szkół im. Cegielskiego w Rogoźnie.

Trzeba wziąć też pod uwagę to, że w ramach Nowego Ładu powiat ma szansę na 90% dofinansowanie przebudowy drogi Wargowo-Kowalewko i szkoda byłoby tę dotację utracić. Koszt inwestycji został wyliczony na ok 18 mln, z czego aż 16,3 mln stanowiłaby dotacja. To kwota nie do pogardzenia.

Pani skarbnik osobiście odradza dalsze zadłużanie powiatu i doradza raczej oczekiwać na pieniądze będące w grudniu zwrotem utraconych dochodów z PIT i CIT.

Jaka to będzie kwota, tego wciąż nie wiadomo, pewnym jest tylko to, że na powiatowe inwestycje każdy grosz się przyda.

Podobne artykuły