Parowóz, stare wagony i duże urodzinowe torty

Parowóz, stare wagony i duże urodzinowe torty

POWIAT OBORNICKI. W sobotę wyjechał na trasę po raz kolejny pociąg specjalny DREZYNIARZ, ciągnąc wagony z Poznania przez Oborniki, Rogoźno, Połajewo, Lubasz do Czarnkowa. Pociąg prowadził parowóz Ol49, który wlókł historyczne wagony, w tym najstarsze z lat 20-tych XX wieku. W tym roku organizatorzy zaprosili uczestników imprezy do wspólnego świętowania dziesiątych urodzin pociągu DREZYNIARZ.

Pierwszy pociąg wyruszył dokładnie 25 maja 2013 roku. Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie. Jednorazowa wycieczka stała się już tradycją, która odbywa się co roku. Tylko w 2018 roku nie odbył się przejazd ze względu na modernizację linii kolejowej Poznań-Piła.

W minioną sobotę, punktualnie o 8:40, ze stacji Poznań Gł. wyruszył DREZYNIARZ w kolejną swą podróż do Czarnkowa. Po drodze zatrzymał się w Golęczewie, Obornikach, Parkowie, Rogoźnie, Ryczywole, Połajewie, Lubaszu, Bzowie Goraju, by dotrzeć na stację w Czarnkowie.

Na każdej stacji wsiadało sporo szczęśliwych turystów. Do Czarnkowa pociąg dotarł z 100% zapełnieniem (około 440 osób!). Po drodze zatrzymał się na dłuższy, promocyjny postój w Połajewie i Lubaszu, gdzie lokalne samorządy przygotowały niespodzianki oraz poczęstunek. W trakcie wycieczki wszyscy pasażerowie podziwiali malownicze widoki Szwajcarii Czarnkowskiej.

W samym Czarnkowie czekała orkiestra dęta oraz trzy urodzinowe torty (o łącznej wadze 60 kg!), upieczone specjalnie na tę okazję przez obornickiego cukiernika, Andrzeja Maćkowiaka! Gdy turyści udali się zwiedzać miasto, pociąg z mieszkańcami Czarnkowa udał się w krótką podróż do miejscowości Bzowo Goraj i z powrotem.

Organizatorzy, za naszym pośrednictwem, składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w pomoc przy organizacji wydarzenia, jakim był przejazd pociągu parowego do Czarnkowa. Serdeczne podziękowania organizatorzy składają też marszałkowi Wojciechowi Jankowiakowi, lokalnym samorządom, kolejarzom oraz wszystkim uczestnikom wyprawy.

Podobne artykuły