Obornickie smakołyki

POWIAT OBORNICKI. Większość regionów ma swoje potrawy, które wyróżniają je wśród innych. Jeżeli faktycznie można trafić do serc przez żołądek, to dobra i rozpoznawalna potrawa regionalna jest doskonałą promocją. Inny aspekt tego nie niebłahego przecież problemu, to większy i korzystniejszy zbyt płodów rolnych i produkcji żywności poprzez ich promowanie jako coś wyjątkowego.

Taka myśl przyświecała wicestaroście Kazimierzowi Zielińskiemu, gdy zwoływał spotkanie osób i instytucji mogących być zainteresowanymi organizacji obornickiej marki żywności. Przybyli masarze, rolnicy i pszczelarze.

Ci ostatni gwarantowali, że ich produkty są wyjątkowe, doskonalej jakości i ekologicznie czyste. Martwili się tylko modą na przycinanie krótko gałęzi lip, przez co pszczoły nie mają dość nektaru. Miód produkują w domach a nie jedna miodarka pamięta jeszcze początki 20 wieku. Choć nie mają specjalnych pomieszczeń, to nie można im zarzucić braku higieny. O niej wiele mówił dyrektor Sanapidu pan Fiksa. Zapewnił, iż od zasad przestrzegania higieny nawet przy najbardziej domowej i siermiężnej produkcji nie ma odstępstwa.

Produkcji regionalnych smakołyków obawiali się masarze, których zdaniem produkcja wędliniarska ogólnie się nie opłaca. Markety zamawiają tanią szynkę, w której siłą rzeczy jest do 60% mięsa. Co stanowi pozostałe 40%? – woleli nie mówić. Nie zgodził się z nimi Kazimierz Zieliński, dowodząc, że sam eksperymentalnie przerobił tucznika na wędliny, sprzedał i nieźle zarobił.

Obornickie smaki były znane w przeszłości dzięki słynnej wątrobiance z obornickich Zakładów Mięsnych, pasztetowi drobiowemu z Zakładów Drobiarskich (później Befrapol), czy wyrobów masarni RKS Świerkówki. Nie ma powodu, aby nie powrócić do nich, a ponadto, aby nie uzupełnić tej gamy zgodził się z nami wicestarosta Zieliński. Nam w tym miejscu wypada przypomnieć, jaką furorę na targach rolnych Polagra 2004 zrobiło obornickie stoisko z naturalnymi sokami z jabłek, sery pani Białachowskiej czy wędliny Z. Cyrulika. Na terenie powiatu jest producent doskonałych serów kozich, owoców wędrujących do sklepów całego kraju czy znane na razie w regionie rogale marcińskie mistrza Ryszarda Nawrockiego. Jest więc dobry początek aby zacząć promować obornicką markę. Jeżeli zamysł Kazimierza Zielińskiego się powiedzie, o obornikach znów zaczną mówić ze ślinką w ustach.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.