Nie tylko śmieci, bo zdrożeją też świetlice

Nie tylko śmieci, bo zdrożeją też świetlice

GMINA RYCZYWÓŁ. Ryczywolscy radni ustalali nowe stawki opłat za wynajem świetlic wiejskich. Stawki poszybowały jeszcze wyżej niż śmieci, bo o ponad 100%.

Będą zależeć od standardu i wyposażenia danej świetlicy. Nie będzie wynajmu na zewnątrz sprzętów takich jak stoły czy krzesła. Świetlice wiejskie podzielone zostały na cztery grupy o różnych standardach. Nie będzie opłaty za wynajem na weekend, ale trzeba będzie zapłacić za każdy dzień.

Osobno będą opłacane media, bo w świetlicach są różne systemy ogrzewania. Wszystko dlatego, bo jak stwierdził wójt Henryk Szrama: Zmienił się stan świetlic i się poprawił.

Radna Barbara Boch ma jednak obawy, że opłaty są wciąż nieadekwatne do stanu świetlic i słyszy już zastrzeżenia. W jej opinii: Znaczna część świetlic nie znajdzie zainteresowania wynajmem. Żałuje, że nikt nie rozmawiał z sołtysami, wyższe opłaty ustalała część radnych z tylko dwóch połączonych komisji, a szkoda, bo byłyby uwagi.

Radna Monika Olech też uważa, że bez konsultacji z sołtysami nie można zmieniać stawek.

Przewodniczący Łukasz Krzyśko zapewnił, że: Przyszłość pokaże, a jak źle to wypadnie, to znów będzie uchwała.

Obecnie stawki wynosić będą: Grupa I – Gościejewko i Ninino 50,00 zł za dobę + zwrot opłat za media II – Tłukawy, Wiardunki, Zawady 70,00 zł + zwrot opłat za media III – Dąbrówka Ludomska, Gorzewo, Piotrowo, Radom, Skrzetusz 100 zł + zwrot opłat za media + w sezonie grzewczym dodatkowe 50,00 zł za centralne ogrzewanie. IV – Lipa 200,00 zł + zwrot opłat za media + w sezonie grzewczym 50,00 zł za c.o. Ponadto wszystkie świetlice wynajem komercyjny – 50,00 zł/h

Radny Tomasz Kaczmarek zastanawiał się, dlaczego te podwyżki, bo jego zdaniem wiele się w świetlicach nie zmieniło. Ponadto: Gdy poprawa stanu świetlicy była finansowana z funduszy wsi, to teraz wieś zapłaci więcej, bo działali przeciwko sobie? Jego też dziwił brak konsultacji z sołtysami i namawiał, by na razie uchwałę odłożyć do czasu spotkań z sołtysami.

Wójt Henryk Szrama tłumaczył: Temat nie wziął się z powietrza. W Lipie sołtys ma problem z zatrudnieniem opiekuna świetlicy. Legło to u podstaw zmiany stawek, aby koszt wyższego wynagrodzenia ewentualnego opiekuna się zbilansował.

Barbara Boch przyznała, że faktycznie trudno zatrudnić opiekuna, ale zasugerowała też, aby nie wylewać dziecka razem z kąpielą, a dokonać zmian tylko tam, gdzie są konieczne i nie tak znacznych: Sołtys z Lipy sugerowała by podnieść do 150 złotych, a nie do 200. Jeżeli już 200, to tylko zimą. Teraz będzie drogo i świetlica stać będzie pusta. Szkoda, że zabrakło konsultacji.

Oburzyło to Leszka Malmura: Gmina wykonała wysiłek, by wyremontować w Lipie, a nie ma gospodarza? Tam trzeba pracować charytatywnie. Po co ta inwestycja, skoro nikt nie chce się nią opiekować.

Według pana Leszka: Gospodarzy świetlic z płacą 100 złotych miesięcznie do żart i chętnych nie będzie. W Tłukawach jest mała świetlica, tak do 40 osób, ale plac jest do wykoszenia duży, bo aż siedem kilometrów spaceru z kosiarką. Koszty wynajmu są nieadekwatne do lokali gastronomicznych.

Tu radny najwyraźniej przestrzelił, bo jak stwierdził radny Roman Trzęsimiech: Porównywanie lokalu gastronomicznego ze świetlicą nie ma sensu. W ocenie pana Romana wiele świetlic to katastrofa. – W Tłukawach dach jak sito, w Nininie świetlica w ruinie. We Wiardunkach pomalowano ściany, doszło nam nieco mebli, brak jednak jest wody, a ubikacja w zima zamarzła. Brakuje podstawowego wyposażenia kuchni. To żadne podniesienie standardu. Podwyżka o ponad 100% opłaty, to zły pomysł. Po podwyżce śmieci podniesienie stawek za świetlice to kolejne pogarszanie stanu finansów mieszkańców naszej gminy.

Zapytał na koniec wójta: Jakie inwestycje wykonano w świetlicy w Wiardunkach, jak podniesiono jej standard, że mieszkaniec wsi zapłaci zamiast 100, 210 złotych.

Henryk Szrama zauważył: Nikogo nie zmuszamy. Nikt na świetlice skazany nie jest, nich wypożycza salę na dzień, dwa, a nie na trzy, będzie miał taniej.

Roman Trzęsimiech był innego zdania co do długości najmu: W wielu świetlicach minimum trzy dni są potrzebne, by ją dosprzątać, potem posprzątać po imprezie, wypożyczyć sprzęty i je poznosić, to trwa. To kolejne wyciąganie pieniędzy z kieszeni mieszkańców.

Wójt nie krył zaskoczenia: Gmina ma dopłacać do imprez mieszkańców?
W sukurs wójtowi przyszła radna Genowefa Nędza: Budżet sołecki nie jest budżetem wsi, ale wójta.

Henryk Szrama dodał: Podnosimy stawki, by zbilansować dochodowość i było na opiekunów świetlic.

Po stronie wójta stanął też Łukasz Krzyśko: Na wyższy standard wydano w Lipie milion złotych, w przyszłości będzie też remont w Wiardunkach.

To zaskoczyło radnego Trzęsimiecha: Teraz podwyższamy stawki, by kiedyś zrobić remont? To absurdalna interpretacja. Zapytał też o to, czy: Skoro się podniesie stawki, to na ile teraz mogą liczyć opiekunowie i czy podwyżki przyciągną gospodarzy do świetlic?

Ostatecznie radni w niewielkiej większości przegłosowali wzrost stawek za wynajem świetlic, a przyszłość i wynik ekonomiczny pokaże, czy był to krok we właściwą stronę.

Podobne artykuły