Na co przeznaczyć budżety sołeckie?

Na co przeznaczyć budżety sołeckie?

GMINA OBORNIKI. Rozpoczęły się zebrania wiejskie mające na celu uzgodnienie podziału budżetów sołeckich. Zebrania są mocno ograniczone osobowo ze względu na koronawirusa.

W większych wsiach odbywają się na wolnym powietrzu, w składzie dopuszczonym przez władze epidemiologiczne i wszędzie przy zachowaniu reżimów sanitarnych.

Burmistrz przesłał sołtysom rozporządzenie wojewody wielkopolskiego, bardzo odgraniczające wydatki na wszelkiego typu imprezy. Można przeznaczyć jedynie niewielką część budżetów sołeckich z ograniczeniem do zakupu kawy, herbaty i zimnych napojów.

W minionym tygodniu odbyły się takie zebrania miedzy innymi w Kowanówku i Rożnowie.

W pierwszym przypadku do świetlicy wiejskiej dotarło około trzydziestu osób. W Rożnowie było ich o dziesięć osób więcej, gdyż przyszli mieszkańcy osiedla z ulicami mającymi za patronów muzyków, czego wcześniej nie bywało.

Tak silna reprezentacja sprawiła, że niemal cały budżet sołecki Rożnowa zostanie w przyszłym roku zainwestowany właśnie na osiedlu muzyków, głównie w nowe lampy i projekty drogowe. Pewną kwotę zebrani chcą przeznaczyć na organizację dorocznych dożynek pomimo obostrzeń dotyczących stanu sanitarnego i ograniczenia niemal do zera wydatków na imprezy.

W Kowanówku za niemal całą kwotę budżetu na rok przyszły ma stanąć we wsi dziewięć a może i dziesięć nowych lamp, na ulicy Różanej i części Harcerskiej. – Skoro są ograniczenia w wydatkach na imprezy, rozumiem to i namawiałam naszych mieszkańców na przeznaczenie pieniędzy na inwestycje. O imprezach się szybko zapomina a lampy stać będą długo – powiedziała sołtys Karina Wojdanowicz.

Podobne artykuły