Ludomska Ostra Jazda, czyli jak sołtys radził sobie w PRL

Ludomska Ostra Jazda, czyli jak sołtys radził sobie w PRL

LUDOMY. Wytwórnia imprez, czyli stowarzyszenie Aktywni Razem z Ludom, zaprosiło w minioną niedzielę do wiaty imprezowej na „Ostrą Jazdę w PRL”.

Pomysł eventu narodził się pod bujnymi blond lokami Grażyny Foetke, dokładnie w piątą rocznicę powstania Aktywnych. Miała to być wspomnieniowa wędrówka przez PRL (był kiedyś taki kraj), czyli impreza dydaktyczno-rozrywkowa.

Zarząd Stowarzyszenia uzyskał odpowiednie środki na bazie konkursu organizacji Pożytku Publicznego Wielkopolska Wiara, wspierającej od dwóch lat młode organizacje pozarządowe i nieformalne grupy samopomocowe z terenu województwa wielkopolskiego.

Ogromny kawał pracy wziął na swe barki działający w Stowarzyszeniu od samego początku Adam Sobociński, który zaproponował kabaret.
Pan Adam nie tylko przygotował scenariusz i zdobył znaczną część elementów choreografii, ale zagrał też główną rolę, i to jak zagrał. Adam Sobociński ma wrodzony talent, grał więc tak, jakby przedstawiał rzeczywistość, bawiąc się słowem, żartem i gestem.

Kabaret zyskał nazwę (roboczą) „Bimber” i przedstawił w sposób humorystyczny codzienność wiejskiej rodziny i ich sąsiadów w czasach PRL. Ta codzienność mocno skrzypiała, nie brakło w niej pewnej patologii, ale jakże żywo przypominała tamte czasy, gdy sołtys wsi (Adam Sobociński) musiał lawirować pomiędzy władzą reprezentowaną przez milicjanta, a kościołem z nadzwyczaj realistycznym proboszczem.

Panu Adamowi sekundowała żona, w tej roli wyśmienita Agnieszka Skorwider oraz cała plejada postaci.

Tak aktorzy, jak i znaczna część publiczności, wystąpili tego dnia w strojach z minionej (słusznie) epoki. Udało się wielkim staraniem zebrać tak wiele pamiątek po PRL, że były nie tylko scenografią i rekwizytami, ale zorganizowano też bogatą wystawę owych przedmiotów.

Na imprezę przybyło około 60 osób, a ci, którzy nie dotarli mają czego żałować. PRL wspominano nie tylko słowem i piosenką, ale i potrawami. Znany z doskonałej pamięci Adam Sobociński recytował zapamiętane ze szkoły wiersze, panie serwowały potrawy charakterystyczne dla minionej epoki. Były więc nieśmiertelne śledziki i galaretka z nóżek. Nie brakowało ciast, a najmłodsi raczyli się różową lemoniadą.

Do grona organizatorów imprezy dołączyła była wójt Renata Gembiak-Binkiewicz, a atmosfera spotkania była coraz bardziej luźna. Strażacy z lokalnej OSP dbali o zabezpieczenia antycovidowe, śpiewano piosenki z tamtych lat, a Grażyna Foetke zdradziła, że ma już następny pomysł, który na razie zachowa w tajemnicy.

To był bardzo udany wieczór, a zabawie nie przeszkodziła nawet brzydka pogoda.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.