Budżet obywatelski gminy Rogoźno

Budżet obywatelski gminy Rogoźno

ROGOŹNO. Klub radnych „Działamy dla Mieszkańców” zaproponował przygotowanie budżetu obywatelskiego, który będzie odzwierciedleniem oczekiwań mieszkańców Rogoźna.

Budżet będzie może i niewielki, bo „zaledwie” 60 tysięczny, ale w całości do wykorzystania przez postulujących obywateli.

Został właśnie uchwalany ze skutkiem na rok 2022.

Całość środków przeznaczonych na budżet obywatelski została podzielona w następujący sposób: projekty ogólnogminne – w wysokości 20.000 złotych, projekty rejonowe z podziałem na te, które mają być realizowane na terenie miasta Rogoźno w wysokości 20.000 złotych, projekty, które mają być realizowane na terenie sołectw gminy Rogoźno w wysokości także 20.000 złotych.

Pod pojęciem projektów ogólnogminnych rozumie się zadania służące mieszkańcom całej gminy, w tym dotyczące potrzeb mieszkańców więcej niż jednego sołectwa lub co najmniej miasta Rogoźno i jednego sołectwa.
Pod pojęciem projektów rejonowych rozumie się zadania służące mieszkańcom miasta Rogoźno lub poszczególnych sołectw, realizowane w ramach środków wydzielonych do dyspozycji rejonów.

Jak zgłosić projekt? Projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać mieszkańcy gminy Rogoźno.

W przypadku, gdy projektodawcą jest osoba małoletnia, do składanego projektu należy dołączyć pisemną zgodę opiekuna prawnego na udział osoby małoletniej w procedurze budżetu obywatelskiego.

By dokonać zgłoszenia trzeba podać dane wynikające z regulaminu, a ten można znaleźć w zakładce „Budżet Obywatelski” na stronie internetowej urzędu miejskiego w Rogoźnie.

Projekty zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego muszą należeć do katalogu zadań własnych gminy oraz mieć charakter ogólnodostępny. Winny być możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego na zasadach określonych ustawą o finansach publicznych, koniecznym jest ich realizacja na terenach znajdujących się we władaniu gminy Rogoźno, nieobciążonych prawem osób trzecich.

Projekty zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego muszą być poparte minimalną liczbą 15 podpisów mieszkańców gminy Rogoźno.

Warto przemyśleć propozycje inwestycji wraz z sąsiadami lub innymi osobami zainteresowanymi danym przedsięwzięciem, bo im więcej znajdzie się jego lobbystów, tym większa będzie szansa jego realizacji.
Najważniejsze w budżecie obywatelski jest to, że sami obywatele zadecydują, na co zostaną przeznaczone ich pieniądze, a to już kwintesencja demokracji.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.