Nowa elewacja kościoła w Parkowie

Nowa elewacja kościoła w Parkowie

PARKOWO. Kościół Królowej Świata i św. Małgorzaty w Parkowie został zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym na planie koła, z centralnie umieszczoną kopułą, na wysokim tamburze (bęben). Kopuła budynku jest przykryta miedzianą blachą i zwieńczona hełmem stożkowatym z kulą i krzyżem. Dach jest wygięty, półkopulasty.

Kościół murowany został otynkowany, posiada na elewacji ozdobne pilastry, między którymi ulokowane zostały na przemian okna i nisze okienne zakończone półkoliście. Wejście główne zamknięte łukiem, ponad nim tablica z datą 1780 i okno w formie owalu. Środkowa część kościoła wydzielona ośmioma arkadami, które tworzą osiem pomieszczeń w formie kaplic. W nich między innymi prezbiterium, kruchta (nad nią chór), dwa ołtarze boczne i zakrystia. Pod kościołem krypta, w której złożone są doczesne szczątki proboszczów i fundatorów. Kopuła zdobiona jest malowidłami, a fryz belkowania imitacją stiuku.

Tak było przed laty, aż ząb czasu poważnie nadgryzł pierwotną elewację, który z roku na rok wyglądała gorzej i gorzej.

Wreszcie przyszedł czas na remont, do którego w znacznym stopniu dołożyła się gmina Rogoźno. Prace przy odnowie elewacji zostały sprawnie wykonane, a ich koszt to kwota 84 647 zł. W tym roku gmina Rogoźno dofinansowała decyzją radnych ten cenny i urokliwy zabytek kwotą 60 000 zł.

Po 240 latach trwania i odnowieniu elewacji zabytek znów cieszy swym dawnym wyglądem.

Podobne artykuły