OBORNIKI. 11 lutego, po długiej i pełnej pasji karierze, zmarł Stanisław Manicki, wybitna postać piłki nożnej w Obornikach, Wielkopolsce i całej Polsce. Jako zawodnik i trener pozostawił niezatarte ślady w historii futbolu. Jego działalność, zarówno na boisku, jak i poza nim, kształtowała kolejne pokolenia piłkarzy, którzy pod jego okiem zdobywali doświadczenie i rozwijali swoje umiejętności.
Stanisław Manicki urodził się 1 grudnia 1947 roku. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w wieku 12 lat w klubie Sparta Oborniki, gdzie trenował pod okiem Czesława Wasilewskiego. Początkowo grał na pozycji napastnika, jednak z czasem przesunięto go na pomocnika. Już jako 14-latek znalazł się w kadrze województwa wielkopolskiego, a wkrótce po tym rozpoczął występy w pierwszym składzie Sparty Oborniki. Wkrótce poznał piłkarzy Warty Poznań, co zaowocowało transferem do tego klubu, gdzie pod okiem Edmunda Nowickiego stawiał pierwsze kroki w profesjonalnej piłce nożnej.
Manicki swoją karierę kontynuował w Motorze Lublin, a później trafił do Lecha Poznań, gdzie rozegrał 48 spotkań w ekstraklasie. To Stansiłąw Manicki, w meczu przeciwko Szombierkom Bytom, strzelił 400. bramkę Lecha Poznań w historii występów w ekstraklasie. Grał w jednej drużynie z takimi zawodnikami, jak: Teodor Napierała, czy Jan Stępczak. Koledzy wspominali, że był graczem, który w kluczowych meczach pilnował Kazimierza Deynę i Henryka Kasperczaka.
Po występach w Lechu przeniósł się do Bałtyku Gdynia, gdzie kontynuował swoją karierę zawodniczą.
Po zakończeniu kariery piłkarskiej Manicki ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu i rozpoczął pracę trenerską. Pierwsze doświadczenia zdobywał w Huraganie Pobiedziska, a później prowadził młodzieżowe drużyny Warty Poznań. W 1984 roku objął Kanię Gostyń, a następnie trzykrotnie pełnił funkcję trenera Victorię Września. Ponadto pracował jako asystent trenerów w Warcie Poznań, a także w Polonii Poznań, gdzie dostrzegł talent Jacka Dembińskiego. Jako trener młodzieży wychował wielu utalentowanych zawodników, w tym Jacka Mejera, późniejszego rapera Mezo. W 2002 roku prowadził Arkę Kiekrz, a po tym okresie skoncentrował się na szkoleniu młodzieży w rodzinnych Obornikach, gdzie przekazywał swoje doświadczenie kolejnym pokoleniom.
Za swoje zasługi w rozwoju piłki nożnej Manicki został odznaczony medalem „Zasłużony dla Ziemi Obornickiej” w 2011 roku. Jego życie i praca były dowodem na to, że piłka nożna to nie tylko sport, ale także pasja i wartości, które wpływają na kształtowanie młodych ludzi.