Zła zima utonęła. W Jaraczu witano wiosnę

Zła zima utonęła. W Jaraczu witano wiosnę

JARACZ. Zła zima utonęła i skończyła swój zimny żywot w Wełnie. ku radości tłumu dzieciaków i ich rodziców oraz opiekunów. Działo się to na terenie Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu.

Spotkanie z Wiosną zaczęło się występem zespołu Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej i zaprezentowaniem najbardziej znanych tańców ludowych.

Nieco później wykonano z ekologicznych materiałów symbolizującą zimę marzannę, którą licznie zebrani odprowadzili nad Wełnę, by ją tam utopić.

Gdy marzanna „zginęła” w nurcie Wełny, bezkrólewie zastąpiła Wiosna, całkiem żywa i radosna. Jej przyjściu towarzyszył obrzęd Gaika. Animatorzy wyjaśnili przybyłym, co oznacza topienie kukły marzanny, jaką ma historię oraz czym był i jest Gaik.

Obrzęd Gaika odbywał się dawnymi czasy w maju, jednak zmiany klimatyczne każą organizować go już wcześniej. Gaikiem może być duża, zielona, sosnowa gałąź przybrana wstążkami, słonecznikami z karbowanego papieru, wydmuszki jaj i innych podobnych ozdób. Z gaikową gałązką obchodzono całą wieś, podobnie jak to czyniono z kukłą marzanny. Pochód zaczynano od plebanii, domu sołtysa lub zamożnego gospodarza. W tym przypadku od zabudowań Muzeum do Śluzy młyna.

Niezbędnym elementem takiej wędrówki było śpiewanie i wykrzykiwanie radosnych przyśpiewek. Za wniesienie do wsi Gaika, nazywanego także „nowym latkiem”, gospodynie dawały gościniec: jajka, duże kawałki placka, obwarzanki, również drobne pieniądze.

Teraz jest nieco inaczej, ale niemniej nie brakuje śpiewów, tańców i radości.
Powitana pięknie wiosna, cała w zielonych szatkach, poprowadziła zabawy dla dzieci i przeróżne zawody z toczeniem po ziemi ogromnych kolorowych jaj ze styropianu włącznie.

W tym czasie osoby starsze zasiadły obok ognisk na wielkim pikniku z własnymi kiełbaskami i tym co tam kto ze sobą przywiózł. W Domu Młynarza odbyła się prelekcja na temat tradycyjnego rybołówstwa śródlądowego.

Podczas, gdy jedni udali się na spacer nad rzekę, inni podziwiali pojazdy z minionej epoki, które Klub Motoryzacyjny „Stare, ale jare” zaprosił do Jaracza. Pojazdy jedno- i dwuśladowe nierzadko przywoływały wspomnienia, rozczulały i zachwycały. Wszystkie doskonale utrzymane, wszystkie z bogatą historią.

Niedzielne topienie marzanny odbyło się przy ciepłej pogodzie i wysokiej frekwencji. Była to jedna z okazji wyjścia w tym roku w plener i zapewne nie ostatniej, bo sezon spotkań oborniczan właśnie się zaczął.

O ubiegłorocznej imprezie przeczytasz w artykule: Pożegnanie zimy w Jaraczu. Topiono marzanny.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.