OBORNIKI. Stało się już doroczną tradycją wyróżniania najznamienitszych obywateli medalem honorowym Zasłużeni dla Ziemi Obornickiej.
Przyznawany jest on za szczególne zasługi dla gminy i jej mieszkańców, za bezinteresowne działania prospołeczne i ponadprzeciętne na tej niwie osiągnięcia.
Takie osoby wyznacza kapituła składająca się obecnie z radnej senior, przewodniczącego komisji oświaty i burmistrza. Co roku się zdarza, że obywatele gminy nie tak do końca podzielają wybór tych szczególnie zasłużonych, więc nie brakuje ostrych komentarzy.
W tym roku było ich zdecydowanie mniej. Medale Zasłużony dla Ziemi Obornickiej otrzymali:
Mieczysław Kurzawa, który od 1985 r. jest członkiem Koła Łowieckiego Nr 52 Szarak.
Kapituła Medali doceniała jego ogromne zaangażowanie w działania na rzecz szeroko pojętej ochrony przyrody, a także współpracę w tym zakresie z młodzieżą szkolną oraz lokalną społecznością są godne uznania. Kurzawa od lat bierze czynny udział w programach Ożywić pola i Leśne spotkania. J autorem artykułów o Kole Łowieckim Szarak. organizował wystawy prac plastycznych wykonanych przez dzieci ze szkół współpracujących z Kołem. Od roku 2012 pełni funkcje prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Obornickiej, jest pomysłodawcą projektu edukacyjnego Stąd jestem to moja mała ojczyzna.
Lech Faron, jedna z ważniejszych postaci życia kulturalnego Obornik ostatnich dziesięcioleci, obchodzący w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Ma na swoim koncie ponad 4000 koncertów w kraju i za granicą.
Swoją karierę rozpoczął w 1975 r. od występów w ruchu amatorskim w zespole Ubodzy krewni. W latach 1980-1996 był solistą w Zespole Estradowym Wojsk Lotniczych Eskadra. W tym samym czasie występował również w zespole kabaretowym Mechaniczna Pyra. Od 2001 r. występuje w Kabarecie Marcina Samolczyka. Od 1995 r. jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu. Lech Faron był dyrektorem Obornickiego Ośrodka Kultury, a obecnie pełni tę rolę w Ryczywole. Od prawie 15 lat prowadzi działający przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Przyjaciel zespół muzyczny Tacy sami, którego członkowie uświetniają swoimi występami uroczystości gminne. Dzięki zaangażowaniu Lecha Farona zespół osiąga sukcesy na przeglądach i festiwalach piosenki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Zdzisław Kowalczuk, prezes Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego odnoszący ogromne sukcesy nie tylko sportowe, ale także organizacyjne. Kowalczuk miał znaczący udział w powstaniu lądowiska Oborniki–Słonawy. Propagator piękna sportu lotniczego. Poprzez swoją pasję i związaną z jej realizacją działalność, rozsławia Ziemię Obornicką na arenach krajowych i zagranicznych.
Wojciech Pawlik, samorządowiec i działacz społecznych Ziemi Obornickiej. Obecnie jest naczelnik Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Obornikach. W ocenie Kapitały Medalu, Wojciech Pawlik: w znaczący sposób przyczynił się do utworzenia Powiatu Obornickiego. Od lat związany z chórem Cantilena współorganizował wiele koncertów i wyjazdów artystycznych chóru.
Maria Pilarska, od ponad 20 lat jest prezesem Obornickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zarządzająca zasobami liczącymi ponad 80 budynków, które zamieszkuje około 7000 mieszkańców. W ocenie Kapituły: jej zasługą jest stale rosnąca liczba nowych i wyremontowanych budynków wraz z piękniejącym ich otoczeniem.
Andrzej Daszkiewicz, były trener kadry narodowej pływaków, a także kadry olimpijskiej na igrzyska w Montrealu i Monachium. Były trener i koordynator klas pływackich w SP 3 i w SP 2 w Obornikach. Rady Miejskiej w Obornikach oraz członka Zarządu Miasta i Gminy.
Włodzimierz Kowal, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki, który pełnił przez dwie kadencje funkcję radnego. Propagator ochrony przyrody.