Z prądem i pod prąd

Z prądem i pod prąd

OBORNIKI. Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie Aplaga zorganizowało rejs, któremu nadano nazwę Z prądem i pod prąd. Wzięła w nim udział łódź Voyager, która dzielnie pokonała trasę liczącą aż 688 kilometrów.

Voyager to jednostka z tradycjami, której port macierzysty to Oborniki. Wykonana z nitowanych pasów blachy aluminiowej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku jako szalupa ratunkowa na transatlantyku Batory. W roku 2007 została zakupiona i przebudowana przez obecnych właścicieli. Wtedy łódź zyskała nazwę „Dom Rencisty”. Obecnie łódź pływa pod banderą „Warta Czarter” jako Voyager.

Na wyprawę Voyagerem mógł zapisać się każdy i to niezależnie od dotychczasowego wodnego doświadczenia. Pierwsza załoga rozpoczęła swój rejs w Obornikach. Kolejni załoganci zmieniali się, podobnie jak sternicy dbający o bezpieczeństwo uczestników rejsu jak i samej jednostki.

Mijały dni, a wraz z nimi kilometry, załogi, goście, miasta, pomosty, śluzy. Trasa obejmowała różne cieki i akweny: Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Kanał Górnonotecki, Noteć Górną, Jezioro Gopło, Kanał Ślesiński i ponownie Wartę. Wielka Pętla Wielkopolski, to w końcu najdłuższy znakowany szlak wodny w Polsce! Podczas rejsu trzeba było pokonać ponad 20 śluz płynąc z prądem i pod prąd. Nie zawsze było łatwo. Najbardziej wymagający okazał się odcinek Warty od Konina do Lądu. Ze względu na zbyt niski poziom rzeki, konieczne było przepychanie na mieliźnie ponad pięciotonowej jednostki brodząc w wodzie.

Ostatniego dnia rejsu Voyager zawitał do Poznania, a następnie powrócił do Obornik, pokonując zgodnie z założeniem całą trasę Wielkiej Pętli Wielkopolski i to w ciągu 21 dni.

Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie Aplaga działa od ponad 10 lat, zrzeszając przedsiębiorców oferujących usługi związane z turystycznym wykorzystaniem rzek oraz miłośników turystyki wodnej. Współpracując z samorządami i lokalną grupą działania stowarzyszenie prowadzi akcje sprzątania rzek, przywróciło tradycję Wianków Obornickich z Wyścigami Trzech Mostów, organizuje spływy, edukuje ekologicznie, popularyzuje bezpieczny wypoczynek nad wodą. Członkowie i wolontariusze działając społecznie zmieniają postrzeganie rzek i wszystkiego, co z nimi związane.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Mobilny masażysta
Mateusz Nawrot
Masaż całego ciała i wybranych
fragmentów. Masaż relaksacyjny,
sportowy, klasyczny, drenaż
limfatyczny
bezpośrednio w domu klienta.
Telefon 726 701 690


KOREPETYCJE
język niemiecki
Tel. 880 982 441

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
-PELLET DRZEWNY WYSOKOKALORYCZNY – EKOLOGICZNY
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.