GMINA OBORNIKI. Coraz więcej młodszych mieszkańców gminy Oborniki decyduje się powierzyć opiekę nad swoimi rodzicami i dziadkami lokalnym władzom. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Tomasz Szrama zwrócił uwagę na rosnącą liczbę starszych mieszkańców Obornik przebywających w domach opieki społecznej.
– Mamy coraz więcej mieszkańców korzystających z usług domów opieki, a ten trend rośnie z miesiąca na miesiąc – powiedział burmistrz.
Jak wyjaśnił, gmina finansuje pobyt mieszkańców w takich placówkach, co staje się coraz prostsze. Wystarczy, że lekarz, nawet rodzinny, wystawi opinię potwierdzającą potrzebę całodobowej opieki. – Każdy, kto ma więcej niż 75 lat, może otrzymać taką opinię – dodał Szrama.
– Taka opinia to przepustka do ubiegania się o miejsce w domu opieki społecznej. Koszt pobytu w takim miejscu wynosi od 5 do 6 tysięcy złotych miesięcznie. Gmina ma prawo pobrać z emerytury mieszkańca tylko określony procent, co oznacza, że przy emeryturze wynoszącej 2 tysiące złotych, gmina może pobrać 700 złotych. Pozostałą część, czyli około 4 tysięcy złotych, gmina musi dopłacić z własnych środków – wyjaśnił burmistrz.
Dodał również, że gmina pokrywa koszty opieki nad starszymi osobami w ich domach, co generuje znaczne wydatki. – Jedna czwarta budżetu gminy przeznaczona jest na opiekę społeczną. Jesteśmy już naprawdę pod ścianą – podkreślił Szrama.
Wzrost liczby mieszkańców Obornik decydujących się na oddanie starszych bliskich do domów opieki wynika z wielu czynników, takich jak zmiany społeczne i zawodowe, wymagające większej mobilności młodszego pokolenia, brak wsparcia ze strony rodziny oraz obawy związane z trudnościami opieki nad osobami z problemami zdrowotnymi i psychicznymi.
Dodatkowo, obserwuje się odchodzenie od tradycyjnych wartości, takich jak poszanowanie i odpowiedzialność za starszych członków rodziny, które kiedyś były fundamentem relacji międzypokoleniowych.
Sytuacja ta stawia Oborniki w trudnej pozycji, zmuszając lokalne władze do poszukiwania rozwiązań, aby zrównoważyć rosnące potrzeby opiekuńcze z ograniczonymi zasobami finansowymi budżetu.