OBORNIKI. O nowych pomieszczeniach Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej już informowaliśmy w związku z okazją do ich zwiedzenia zanim zostały jeszcze zagospodarowane.
Mógł je zwiedzić też wojewoda Michał Zieliński, goszczący w starostwie w ramach wizyty gospodarskiej, tym bardziej, że przekazał na nowe wnętrza z programu Rządowego Funduszu „Polski Ład”, a dokładniej z rezerwy subwencji ogólnej, całkiem znaczącą część potrzebnych na ten cel pieniędzy. Dość rzec, że środki przeznaczono na ten cel to kwota 1.282.890 zł, a wysokość dofinansowania z rządowego wyniosła 1.006.093 zł.
Pokoje PCPR zostały już wyposażone w meble, a w holu stanęła spora lada z częścią obniżoną do potrzeb osób niepełnosprawnych na wózkach.
Przenosin dokonali pełnoletni uczniowie Zespołu Szkół im. Kutrzeby i to za godziwym wynagrodzeniem.
Nad całością czuwała dyrektor Joanna Piasecka-Stabla, dbająca o to, aby każdy z pracowników po latach gnieżdżenia się w wielkiej ciasnocie znalazł wreszcie godziwe miejsce do pracy. Odpowiednia przestrzeń ważna jest też dla samych petentów, którzy muszą mieć gdzie zwierzyć się dyskretnie ze swoich najtajniejszych i często bardzo osobistych problemów.
W PCPR pracuje na stałe 12 osób, a do tego trzeba doliczyć 10 osób związanych z zespołem do spraw orzecznictwa. Osoby czekające na orzeczenia liczone są w setkach, a samych tylko rodzin zastępczych obsługiwanych jest w PCPR ponad 80.
W PCPR petentów obsłużą panie: Agnieszka Majchrzak – kierownik działu ds. pomocy społecznej, pieczy zastępczej, przemocy w rodzinie, Marzena Pacholska – starszy pracownik socjalny, Iwona Grzegorzewicz i Patrycja Mikulska – specjalistki pracy socjalnej i pracy z rodziną, Michalina Wilczyńska – koordynator rodzinnej pieczy zastępczej i Hanna Polody-Koralewska wraz z Sylwią Jezierską i Aliną Gonet-Kędzia – młodszymi koordynatorkami rodzinnej pieczy zastępczej.
W Powiatowym Zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności przyjmować będzie inspektor Iwona Kaczmarek i inspektor Anna Pieczek. W dziale ds. osób niepełnosprawnych pracują: starsza inspektor Eliza Korzeniewska i inspektor Iwona Kaczmarek. Swe gabinety mają już też lekarze.
Do której z pań zwrócić się należy w konkretnej sprawie petenci będą informowani w holu, gdzie czekają na nich krzesła i przewodnictwo dwóch urzędniczek. Przed wejściem do budynku jest wygodny parking, a obok wejścia w najbardziej nasłonecznionym miejscu, z inicjatywny wicestarosty Waldemara Cyranka, stanęła wygodna ławeczka cisząca się dużym zainteresowaniem petentów.
W holu jest klimatyzacja i kurtyna grzewcza na chłodne dni. Na ścianach znajdą się tablice informacyjne, bo taki jest wymóg, a ponadto powiesimy „coś”, co uczyni nasze pomieszczenia bardziej ciepłymi i przyjaznymi – powiedziała dyrektor Joanna Piasecka-Stabla.
Wojewoda Zieliński zwiedzał, rozmawiał i zadawał wiele pytań. Na koniec zwierzył się z tego, że: Choć bardzo mnie cieszą wszelkie inwestycje drogowe i mostowe, bo są potrzebne i widoczne, to jednak najbliższa memu sercu jest inwestycja związana bezpośrednio z człowiekiem i jego problemami.
Gdy wszyscy towarzyszący wojewodzie zwiedzili już nowe pomieszczenia PCPR udało się im zrobić przed nowym budynkiem pamiątkowe zdjęcie.