POWIAT OBORNICKI. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybrały wykonawcę inwestycji, która poprawi transport kolejowy w rejonie Obornik i Parkowa. Dzięki budowie drugiego toru oraz nowego mostu na Warcie pociągi w kierunku Kołobrzegu będą mogły kursować sprawniej, co zwiększy komfort podróży dla mieszkańców i pasażerów korzystających z tej trasy.
W przetargu wzięło udział dziesięciu wykonawców, a zwyciężyła firma PORR, która zobowiązała się do realizacji projektu za 122,86 mln zł brutto. To mniej niż zakładał pierwotny budżet, który wynosił 137,72 mln zł brutto. Środki na inwestycję pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Największe zmiany obejmą budowę drugiego toru między Obornikami Wielopolskie Most a stacją Oborniki Wielkopolskimi, co pozwoli na płynniejszy ruch pociągów. Przez Wartę zbudowana zostanie nowa nitka mostu. W Parkowie powstanie mijanka, która usprawni mijanie się składów, a także nowy peron na przystanku osobowym.
Na przystanku Oborniki Wielkopolskie Miasto wybudowane zostanie przejście podziemne z windami, które ułatwi dostęp do peronów.
Prace obejmą również modernizację mostów i wiaduktów oraz przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych. Na przystanku w Parkowie powstanie bezpieczne przejście dla pieszych zabezpieczone labiryntami.
Prace potrwają 20 miesięcy od momentu podpisania umowy.























