OBORNIKI, ROGOŹNO. W sali starostwa, podpisano porozumienie, na mocy którego powiat obornicki przekaże gminie Rogoźno prowadzenie Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie. Przejęcie przez gminę zadania zarządzania placówką nastąpi 1 stycznia 2025 roku. Dokument podpisali przedstawiciele władz powiatu oraz gminy, co jest wynikiem wcześniejszych ustaleń oraz negocjacji.
Porozumienie zakłada przekazanie przez powiat na rzecz gminy nieruchomości obejmującej budynki szkolne. Przekazanie tej darowizny wymagać będzie odrębnej umowy notarialnej. Zgody na podpisanie dokumentu udzieliły wcześniej rada powiatu obornickiego oraz rada miejska w Rogoźnie.
Powiat obornicki reprezentowali starosta Zofia Kotecka, wicestarosta Waldemar Cyranek oraz skarbnik Joanna Konieczna. W imieniu gminy Rogoźno podpisy złożyli burmistrz Łukasz Zaranek oraz skarbnik Anna Kornobis.
Starosta Kotecka wyraziła nadzieję, że rozwiązanie to przyniesie szkole w Rogoźnie same korzyści, przywołując jako przykład pozytywne efekty wcześniejszego przekazania przez powiat szkoły w Objezierzu na rzecz gminy Oborniki.
Burmistrz Zaranek po podpisaniu umowy stwierdził, że jest to moment o dużym znaczeniu, który będzie oceniany przez kolejne pokolenia. Podziękował także przedstawicielom powiatu za otwartość i merytoryczne podejście do rozmów.
Wcześniej wojewoda wielkopolski zakwestionował uchwałę rady miejskiej, w której ta podjęła się prowadzenia rogozińskiego LO. Zdaniem wojewody w głosowaniu wzięli udział radni, którzy są jednocześnie nauczycielami tej szkoły. Rodzi to konflikt interesów, gdyż radni pracując w szkole mogą zyskać finansowo na utworzeniu klasy, której starostwo utworzyć nie chciało. Wojewoda wszczął więc postępowanie dotyczące unieważnienia uchwały.
W związku z tym na sesji rady miejskiej Rogoźna przewodniczący zaproponował ponowne głosowanie uchwały o przejęciu liceum. – Aby nie wchodzić w spór z wojewodą postanowiliśmy raz jeszcze przedłożyć tę uchwałę, żeby nie tracić czasu – powiedział burmistrz Łukasz Zaranek.
Sprawa dotyczy radnych Zbigniewa Chudzickiego i Herberta Kuszaka. Podczas ponownego głosowania dołączyli oni do przewodniczącego Łatki (pracownika powiatu) i nie wzięli udziału w głosowaniu. Czwartym radnym, który nie głosował, był Paweł Wojciechowski.
– Nie wiem kolego Pawle, może oświadczenie majątkowe sprawdzimy? – zażartował przewodniczący Łatka.
Ostatecznie uchwała została przyjęta dziewięcioma głosami, przy braku sprzeciwu jakiegokolwiek głosującego radnego.
– Zastanawia mnie fakt, że nagle wojewoda dowiedział się, że w radzie jest dwóch nauczycieli liceum, którzy głosowali nad tą sprawą – powiedział na koniec radny Kuszak, zdając się coś sugerować.