POWIAT OBORNICKI. Transplantacja narządów była przedmiotem dyskusji radnych powiatu. Uchwalili oni oficjalną petycję w sprawie zwiększenia świadomości prawnej w tej sprawie wśród mieszkańców powiatu obornickiego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli oborniczanin za życia nie wyrazi sprzeciwu na pobranie po śmierci swoich narządów, to domniemywa się, że wyraża na to zgodę.
Ewentualny sprzeciw można wnieść poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, w formie pisemnego oświadczenia własnoręcznie podpisanego i noszonego przy sobie lub ustnej deklaracji złożonej w obecności co najmniej dwóch świadków.
Prawo nie daje uprawnień rodzinie do decydowania o pobieraniu bądź niepobieraniu cudzych komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia innej osobie.
Według stanu na koniec roku 2022 na przeszczepienie narządu oczekiwało w naszym kraju 1856 osób.
Wielu oborniczan jest przekonanych, że trzeba podpisać specjalne oświadczenie woli lub zarejestrować się w jakiejś bazie danych w celu wyrażenia zgody na pośmiertne oddanie narządów. Prawda jest taka, że nie ma oficjalnego rejestru „zgody”. Jest tylko Centralny Rejestr Sprzeciwów.
Oborniccy radni powiatowi poparli w swojej petycji przekazywanie pośmiertnie narządów. Jednomyślnie głosowali w sprawie zwiększenia świadomości prawnej dotyczącej transplantacji wśród lokalnej społeczności, a nasza gazeta poczuła się w swym obowiązku ten problem przekazać czytelnikom.