Tegoroczni Zasłużeni dla Ziemi Obornickiej

Tegoroczni Zasłużeni dla Ziemi Obornickiej

OBORNIKI. W ubiegłym tygodniu, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Oborni, uhonorowano zaszczytnym wyróżnieniem „Zasłużony dla Ziemi Obornickiej” szczególnie zacnych obywateli ziemi obornickiej.

Kapituła w składzie: burmistrz Obornik Tomasz Szrama, radny senior Marek Lemański i przewodniczący komisji oświaty Jarosław Paulus przyznała medale następującym osobom:

Andrzej Maćkowiak od 1972 r. prowadzi w Obornikach prężnie działające Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Cukiernię Maćkowiak”. Jego zakład jest miejscem o wieloletniej tradycji, wpisanym gospodarczo i kulturowo w rozwój gminy Oborniki. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: „Orły Cukiernictwa”, I miejsce w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego na cukiernię roku 2017 z powiatu obornickiego, Pracodawca Roku 2011, Certyfikat Dobra Cukiernia 2013. Firma zapewnia młodocianym pracownikom fachowe przygotowanie, oparte na rzetelnej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. Wyszkoliło się w niej prawie 400 uczniów, za co w 2002 r. Andrzej Maćkowiak otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Od 50 lat jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Obornikach. W latach 1991-1999 pełnił funkcję członka zarządu, a od 29.07.1999 r. pełni funkcję II Podstarszego. Zawsze oddany sprawom społecznym, uczestniczy w uroczystościach okolicznościowych, godnie reprezentując środowisko rzemieślnicze. Jest inicjatorem i organizatorem życia kulturalnego Cechu.
Znany jest również w środowisku obornickim jako działacz społeczny. Był członkiem Komitetu Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II. Czynnie angażował się w prace organizacyjne oraz wsparł finansowo tę piękną inicjatywę. Wspiera charytatywnie m.in. Zespół Szkół w Kowanówku oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, przekazując na licytacje swoje wypieki.
Został odznaczony srebrnym, złotym i platynowym medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, otrzymał również Honorową Odznakę Rzemiosła, Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2012 r. Honorowe Wyróżnienie Burmistrza Obornik za wieloletnią działalność na rzecz podtrzymywania tradycji rzemieślniczych.

Michał Zieliński jest pierwszym Wojewodą Wielkopolskim związanym z Ziemią Obornicką. W gminie Oborniki mieszka od ponad 25 lat. Jako absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pierwsze swoje kroki zawodowe stawiał w Obornickiej Fabryce Mebli. Kilkanaście lat pracował na stanowiskach kierowniczych w branży meblarskiej. W ostatnich latach związany był z instytucjami rolniczymi, gdzie działał na rzecz obornickich i wielkopolskich rolników. W latach 2016-2017 był Zastępcą Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, następnie w latach 2017-2018 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. Od 2018 r. pełnił funkcję Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.
Działał w Obywatelskim Komitecie Samorządowym, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” oraz Bractwie Kurkowym w Obornikach. Jako były lekkoatleta założył Obornicki Klub Lekkoatletyczny.
Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć podejmowanych na rzecz rozwoju Małej Ojczyzny. Dzięki Jego zaangażowaniu miejsce pamięci o pomordowanych w Lasach Rożnowskich zostało przekazane pod opiekę Gminie Oborniki.
W 2012 r. został wybrany Człowiekiem Roku w powiecie obornickim, a w 2019 r. otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jerzy Kania z Ziemią Obornicką związany jest od urodzenia. Urodził się i mieszkał w Wymysłowie, ukończył Szkołę Podstawową w Objezierzu i uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach.
Od 2016 r. jest wiceprezesem Stowarzyszenia Absolwentów MATURA´65, którego misją jest dbanie o tradycję, rozwój i tworzenie dobrego wizerunku Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach. Jako współzałożyciel organizacji jest bardzo zaangażowany w jej działalność. Zainicjował wiele przedsięwzięć na rzecz obornickiego liceum, m.in. przyznawanie dorocznej nagrody dla najlepszego maturzysty z matematyki.
To człowiek wielu pasji. Jedną z nich są traktory. Jako właściciel „Muzeum Zetora” wspomógł Zespół Szkół w Objezierzu, dla którego zakupił traktor Ursus C3452 Zetor 1967, a także komplet opon do remontowanego przez uczniów ciągnika. Kolekcja traktorów Pana Jerzego Kani była jedną z atrakcji Dożynek Gminnych w 2018 r.
Interesuje się również sztuką. Ma kolekcję kilkudziesięciu rysunków i akwareli prof. Wiktora Zina. Zorganizował kilka wystaw prac tego artysty, m.in. w Obornickim Ośrodku Kultury z okazji Dnia Seniora oraz w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach.
Za swoją działalność otrzymał Honorowe Wyróżnienie Burmistrza Obornik oraz dyplom „Przyjaciela Szkoły” Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu.


Krystyna Bugaj jest mieszkanką Rożnowa, działaczką społeczną, aktywnie uczestniczącą w życiu swojej wsi. Zawsze otwarta na współpracę i wspólne działanie dla dobra lokalnego środowiska. Wraz z mężem przez wiele lat prowadziła gospodarstwo rolne.
Działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Rożnowie, którego przez prawie 30 lat była przewodniczącą. Przez te wszystkie lata dała się poznać jako kobieta przedsiębiorcza, podejmująca działania na rzecz wszechstronnego rozwoju Małej Ojczyzny, godnie reprezentująca interesy środowiska kobiet swojej wsi, inicjująca przedsięwzięcia na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet. Zorganizowała lub współorganizowała wiele imprez wiejskich w swoim sołectwie, wydarzeń kulturalnych, spotkań integracyjnych i turniejów wsi.
To również nieoceniona animatorka lokalnej kultury, szerząca kulturę i dbająca o podtrzymywanie tradycji ludowych. Jest założycielką zespołu folklorystycznego „Rożnowianie”, który swoimi występami uświetnia imprezy i uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie. Do tradycji tego zespołu należą występy na uroczystościach Święta Plonów – dożynkach wiejskich, gminnych, archidiecezjalno-wojewódzkich.
Została odznaczona „Orderem Serca Matkom Wsi”, który jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym kobietom, które ciężko pracowały na wsi, udzielały się społecznie łącząc to z wychowaniem dzieci. Otrzymała również odznakę „Za Zasługi dla Kółek Rolniczych”, a także brązowy i srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Leszek Wicherek to obornicki przedsiębiorca, rzemieślnik, działacz społeczny i sportowy. Od 44 lat prowadzi firmę „AUTO WICHEREK” specjalizującą się w naprawach blacharskich i lakierniczych samochodów wszystkich marek. W jego zakładzie wyszkoliło się wielu uczniów w zawodach blacharza i lakiernika samochodowego.
Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Obornikach od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej w 1978 r. W latach 1981-1989 pełnił funkcję członka zarządu, w latach 1989-1993 wykonywał obowiązki skarbnika, w latach 1993-2010 był II Podstarszym, a od 2010 r. jest Starszym Cechu.
Od 2011 r. jest aktywnym członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy, w 2015 r. powołany został przez Burmistrza Obornik na członka Obornickiej Rady Inicjatyw Społecznych.
W 2007 r. założył pierwszy na Ziemi Obornickiej klub futsalowy, za co otrzymał tytuł „Osobowość Sportowa Roku 2012”. Klub ten obecnie nosi nazwę K.S. Futsal Oborniki i odnosi sukcesy na arenie krajowej. Głównym celem klubu jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży oraz krzewienie kultury fizycznej.
Cieszy się szacunkiem wśród lokalnej społeczności, przedsiębiorców oraz młodzieży. Za swoją działalność otrzymał srebrne i złote odznaczenie za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego, otrzymał również złotą odznakę „Za szkolenie uczniów w rzemiośle” oraz Honorową Odznakę Rzemiosła, został odznaczony srebrnym, złotym i platynowym medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, wyróżniony został też najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym – „Szablą Kilińskiego”. W 2013 r. otrzymał Honorowe Wyróżnienie Burmistrza Obornik za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju gospodarczego gminy Oborniki.

Marian Człapa to obornicki przedsiębiorca prowadzący od 46 lat zakład ogólnobudowlany i handlu. Jego firma ma stabilną i ugruntowaną pozycję na terenie gminy Oborniki, od lat świadczy nie tylko usługi, ale i dba o komfort życia wielu oborniczan. W trakcie dotychczasowej działalności zawodowej Pan Marian Człapa wyszkolił wielu uczniów, zapewniając im fachowe przygotowanie oparte na rzetelnej wiedzy w branżach: dekarskiej, blacharskiej i instalacyjnej.
Jst zasłużonym rzemieślnikiem, uczestnikiem społecznego życia rzemieślniczego, długoletnim członkiem organizacji rzemieślniczych. Od 1976 r. aktywnie działał w Spółdzielni Rzemieślniczej, gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu, przewodniczącego rady spółdzielni, a w latach 2002-2014 był prezesem spółdzielni. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Obornikach. Zawsze oddany sprawom społecznym, uczestniczy w uroczystościach okolicznościowych, godnie reprezentując środowisko rzemieślnicze. Jest inicjatorem i organizatorem życia kulturalnego Cechu.
Swoją pracą przyczynił się do rozwoju rzemiosła zarówno obornickiego, jak i wielkopolskiego, za co został wielokrotnie nagrodzony. Za swoją działalność zawodową otrzymał: srebrną i złotą odznakę honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”, Honorową Odznakę Rzemiosła, odznaczenie za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego, srebrny, złoty i platynowy medal im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, „Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej”. W 2013 r. otrzymał Honorowe Wyróżnienie Burmistrza Obornik za wieloletnią działalność na rzecz podtrzymywania tradycji rzemieślniczych.

Roswitha i Horst Koehlert od 2007 r. wspierają działania na rzecz budowania partnerskich relacji i współpracy pomiędzy mieszkańcami gminy Oborniki i miasta Wiehl w Nadrenii, stowarzyszeniami i instytucjami oraz fundacją Joannitów. Pomagali przy wsparciu materialnym podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wiardunkach i Wspólnoty Wolontariatu Hospicyjnego „Ludzki Gest” im. Św. Jana Pawła II w Obornikach oraz Spółdzielni Socjalnej „Uciec Dysforii”. Zabezpieczyli logistycznie wizytę studyjną delegacji Wspólnoty „Ludzki Gest” w Wiehl i przygotowali bardzo interesujący program zwiedzania placówek socjalno-opiekuńczych w Nadrenii. Pomogli grupie wolontariuszy strażaków biorących udział w projekcie „Gasimy Afrykę” przy zakupie samochodu strażackiego w Nadrenii.
Horst Koehlert odczytuje z benedyktyńską cierpliwością i konsekwencją rękopisy kronik szkolnych z gminy Oborniki z XIX i XX w., dzięki czemu wiedza o historii Ziemi Obornickiej jest poszerzana. Praca Horsta Koehlerta publikowana jest w obornickim archiwum cyfrowym „Rzeki Czasu”.
Roswitha Koehlert angażuje się jako tłumacz-wolontariusz w utrzymywanie korespondencji pomiędzy stowarzyszeniami wolontariackimi, jak również pomaga w rozwiązywaniu trudnych spraw mieszkańców w aspekcie polsko-niemieckich relacji. (nie mogli przybyć ze względów rodzinnych).


Zbigniew Arciszewski jest mieszkańcem Kiszewa, miłośnikiem Ziemi Obornickiej, zasłużonym społecznikiem, człowiekiem bezinteresownie działającym dla dobra lokalnej społeczności. W swoim środowisku dał się poznać jako człowiek życzliwy, otwarty i zawsze chętny do pomocy innym.
Od wielu lat dba o kapliczki i krzyże przydrożne na terenie gminy Oborniki. Własną pracą i nakładem własnych środków finansowych przywraca pamięć o dawnych mieszkańcach gminy. Ocalił od zapomnienia kilka cmentarzy ewangelickich, m.in. w Kiszewie, Stobnicy i Podlesiu.
Ma wiele pasji. Stworzył w swojej wsi wyjątkowe miejsce, w którym zgromadził liczne maszyny, urządzenia i sprzęty rolnicze, którymi w ubiegłych stuleciach posługiwali się mieszkańcy okolicznych wiosek. Wszystko to znajduje się na otoczonym zielenią, krzewami i kwiatami placu, o który dba wraz z żoną. Są też tam przystosowane do spotkań wiaty oraz barak z wieloma pamiątkami z dawnych czasów. Z tego miejsca korzystają mieszkańcy i organizacje, np. Koło Gospodyń Wiejskich w Kiszewie.
Aktywnie działa w lokalnej grupie AA. Organizuje mityngi i zawsze służy pomocą osobom potrzebującym wsparcia.
Bezinteresowna działalność Zbigniewa Arciszewskiego na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i historii regionu, praca społeczna i towarzyszące jej poświęcenie stanowią dla młodszych pokoleń wzór do naśladowania.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.