ROŻNOWO. W uroczystościach podsumowania rocznej pracy w ramach akcji „Masz Głos”, wzięli udział mieszkańcy, uczniowie oraz liczni goście, w tym przedstawiciele władz samorządowych i organizacji pozarządowych.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym apelem szkolnym. Uczniowie zaprezentowali hymny, wiersze, piosenki oraz tańce z flagami, przygotowane z wielką starannością. W tym roku szczególną uwagę poświęcono przodkom uczniów – bohaterom walczącym o wolność Polski, których groby zostały lub są w trakcie wpisywania do ewidencji miejsc pamięci. Podczas apelu wręczono wpisy do ewidencji rodzinom weteranów.
Druga część obchodów odbyła się na cmentarzu parafialnym w Rożnowie. Harcerze z 11. Obornickiej Drużyny Harcerskiej „Apollo” pełnili wartę przy grobach weteranów Stanisława Ulatowskiego i Wiktora Dąbrowicza. Odczytano biogramy bohaterów, których życiorysy są świadectwem walki o niepodległość.
Stanisław Ulatowski, dezerter z armii pruskiej, działał w wywiadzie powstańczym podczas Powstania Wielkopolskiego, a później przebywał na Węgrzech w czasie II wojny światowej. Wiktor Dąbrowicz brał udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz Armii Poznań, walcząc m.in. w bitwie nad Bzurą.
Burmistrz Tomasz Szrama, dyrektor szkoły Grażyna Przybył oraz Marek Kasprzak, inicjator akcji, wspólnie z uczniami – potomkami weteranów, uroczyście odsłonili tabliczki na grobach. Złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy towarzyszyła muzyka w wykonaniu trębacza Obornickiej Orkiestry Dętej, co nadało chwilom szczególną powagę.
Ostatnim punktem obchodów było otwarcie wystawy „Nasi weterani” w szkolnej bibliotece. Ekspozycja, składająca się z pamiątek rodzinnych uczniów, pozwoliła zgromadzonym gościom poznać lokalną historię poprzez przedmioty, dokumenty i fotografie. Przy okazji zwiedzania wręczono podziękowania i zaproszono na quest historyczny, związany z wystawą.
Wieczór zakończył się wspólnym poczęstunkiem oraz rozmowami o historii i dalszych działaniach w ramach akcji „Masz Głos”. Obchody w Rożnowie były nie tylko upamiętnieniem bohaterów, ale również inspiracją do pogłębiania wiedzy o przeszłości oraz wzmacniania więzi lokalnej społeczności.