Sesja uroczysta w nadzwyczajnej oprawie

Sesja uroczysta w nadzwyczajnej oprawie

OBORNIKI. W programie tegorocznych Dni Obornik nie mogło jak i w latach poprzednich zabraknąć uroczystej sesji rady miejskiej, w trakcie której zostali uhonorowali szczególnie zasłużeniu obywatele gminy.

Wraz z nadejściem godziny 14 hol Szkoły Podstawowej numer 4 przy ulicy Obrzyckiej zapełniali zaproszeni na sesję goście. Tego roku w pierwszym rzędzie obok burmistrza Tomasza Szramy i starosty Zofii Koteckiej zasiadło dwóch ministrów, senator i wicewojewoda, co znacznie podniosło rangę uroczystości.

Burmistrz jako gospodarz powitał ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka, wiceministra cyfryzacji Dariusza Standerskiego i wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego – wieloletniego samorządowca i społecznika. Powitał też szczególnie życzliwego ziemi obornickiej senatora Jana Filipa Libickiego oraz nie mniej życzliwego dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Pawła Katarzyńskiego.

Szrama długo wymieniał nie mniej zacne osoby, które zechciały uczestniczyć w tej wyjątkowej co roku sesji rady miejskiej. Do wszystkich przemówił, przypominając, że: Minął już rok, odkąd spotkaliśmy w tych murach podczas uroczystej sesji rady miejskiej.

Zmierzając do tej części spotkania, podczas której honowane się postacie dla gminy wybitne, powiedział: Każdy z państwa swą codzienną pracą, zaangażowaniem lub postawą życiową, stanowiącą wzór do naśladowania, staje się budowniczym rzeczywistości, w której żyjemy. Te działania po wielokroć wspierane są przez znakomitych gości, których mamy zaszczyt dziś witać na ziemi obornickiej.

Tu zasygnalizował czas dziękowania przez samorządowców ludziom szczególnie zaangażowanym w budowanie dobrej, pięknej, otwartej obornickiej rzeczywistości. Kapituła Medalu „Zasłużony dla Ziemi Obornickiej” odznaczyła wybitne osoby, których praca, oddanie, talent i pasja tworzą tożsamość naszego miasta. Osoby, które w przestrzeni, w której żyjemy mają serce i duszę, nie będąc wyłącznie zbiorem architektonicznych form. Tradycyjnie zostały wręczone również Wyróżnienia Burmistrza Obornik, a w tym roku trafiły w ręce osób bardzo jeszcze młodych, których troska o drugiego człowieka i otaczającą nas przestrzeń stała się w jakimś momencie najważniejsza.

W tym roku też po raz pierwszy w historii przyznane zostało odznaczenie „Zasłużony dla Seniorów Ziemi Obornickiej”, które jako pierwsza odebrała Grażyna Stachowiak. O osobach wyróżnionych więcej piszemy jednak w innym miejscu.

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk uhonorował wyróżniające się w skali kraju, przedsiębiorstwo, niosące Obornikom ponadregionalną sławę. Minister stwierdził, że: „Coś” wyjątkowego jest w gminie Oborniki i w jej mieszkańcach. To „coś”, to troska o ziemię obornicką, a wszystkich łączą wspólne sprawy i to bez względu na poglądy polityczne. Dla oborniczan najważniejszą jest szkoła ich dzieci i droga do pracy czy też tej szkoły.

Na koniec swego wystąpienia minister Paszyk oświadczył, że w przyszłym tygodniu zostanie podpisana w Obornikach umowa na budowę obwodnicy miasta.

O głos poprosił też minister Dariusz Standerski, który powiedział, że i on nie przybył na sesję z pustymi rękoma. Gmina Oborniki otrzyma półtora miliona złotych na wydatki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa cyfrowego, a on osobiście zadba o wdrażanie przez gminę nowych cyfrowych technologii.
Po tym wystąpieniu prowadzący sesję przewodniczący Paweł Drewicz zażartował, że po tym co usłyszał będzie co miesiąc zwoływał uroczystą sesję i zapraszał takich darczyńców jak panowie ministrowie.

Nie mniej miłe słowa miał wicewojewoda, który przyznał, że często ma kłopot, które z wielu zaproszeń ma wybrać. Jednak, jeżeli wśród zapraszających go są Oborniki, wątpliwości pryskają i jedzie do Obornik. Jako były sołtys chwali sobie na ziemi obornickiej kontakt z takimi sołtysami jak między innymi pani Karina z Kowanówka. Wspomniał też o licznym uczestnictwie lokalnych sołectw w konkursie „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. W podobnie miłych słowach wypowiedział się senator Jan Filip Libicki.

Wystąpili też goście wyjątkowi, jak wicestarosta niemieckiego Lüchow i szefowa rady ukraińskiej hromady Nowojaworowsk. Mówiła zapewne rzeczy wielce miłe, a miły był dla Obornik też gość z Niemiec, który miał dla odmiany tłumacza w osobie Adama Malińskiego, co zdecydowanie ułatwiło komunikację.

Podczas sesji wyróżniono nie tylko osoby, ale też miejsca, te przyjazne seniorom i to także inicjatywa ORS. Wybór padł na Bibliotekę Publiczną i Obornicki Ośrodek Kultury. Skoro o kulturze mowa, to na koniec sesji jej przebieg umilił występ chóru Con Brio.

Wreszcie nastąpił bodaj najbardziej oczekiwany przez wielu moment zakończenie sesji, gdy w luźnym czasie i bez ograniczeń czasowych można było porozmawiać z dawno nie widzianymi znajomymi oraz poznać kolejnych.

Skorzystał z tego i nasz piszący te słowa redaktor, który starał się przestawić wiceministrowi Dariuszowi Standerskiemu. Ten w odpowiedzi oświadczył: Od kiedy nauczyłem się czytać, wertuję Ziemię Obornicką i często z tej właśnie gazety dowiaduję się o tym, co dzieje się w gminie Oborniki.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.