Rolnicy apelują o  nie zgłaszanie prac polowych na policję czy do straży miejskiej

Rolnicy apelują o nie zgłaszanie prac polowych na policję czy do straży miejskiej

POWIAT OBORNICKI. W regionie od kilku lat narasta konflikt między ludnością napływową na wsi, zwłaszcza imigrującą z Poznania, a lokalnymi rolnikami mieszkającymi tutaj od pokoleń. Obornicka Izba Rolnicza przypomina osobom napływowym i osiedlającym się na wsi, że na terenach wiejskich prowadzona jest gospodarka rolna i każdy mieszkaniec musi się liczyć z utrudnieniami wynikającymi z tego faktu.

– Pamiętaj, to Ty przeniosłeś się z miasta na wieś, zaakceptuj więc jej specyfikę – apeluje Izba Rolnicza.

Niestety, konflikty jakie wynikają na tym tle, ciągną się nieraz latami, psując międzysąsiedzkie relacje. Pojawiają się zgłoszenia do służb dotyczące głośnej pracy maszyn rolniczych oraz donosy na prowadzenie oprysków, czy nawet na poranne pianie koguta.

Obecnie okres żniw, to bardzo krótki czas, około 2-3 tygodni przy sprzyjającej pogodzie. Zbiór plonów odbywa się często w godzinach nocnych, z uwagi na możliwości wystąpienia groźnych burz, z opadami deszczu czy gradu, które zniszczyłby całoroczną pracę rolników.

Wykonywanie prac rolniczych w godzinach nocnych nie łamie prawa i jest zgodne z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Żaden rolnik nie jeździ po polu maszynami, aby „utruć życie” nowym współmieszkańcom, a wykonywane przez niego prace wynikają z zasad agrotechniki.

– Nie donoś na rolników do straży miejskiej czy na policję, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw. Twoje niepotrzebne interwencje tylko zakłócają sprawny przebieg prac polowych oraz potęgują zatargi i wzajemne urazy – prosi Izba Rolnicza.

Hałas maszyn rolniczych może być uciążliwy dla nowych mieszkańców, jednakże jest to niezbędne dla prawidłowego wykonywania wszystkich prac i zebrania płodów rolnych. Odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika i gnojowicy, to nieodzowny element produkcji rolniczej, której finalne produkty trafiają później na nasze stoły.

Oborniccy rolnicy proszą też kierowców i użytkowników dróg publicznych o wyrozumiałość. Wielkogabarytowe maszyny rolnicze poruszają się wolniej i zajmują więcej miejsca na jezdni. Nie trąbmy, nie pospieszajmy operatorów maszyn.

Pojawiły się ostatnio w regionie przypadki złośliwego rozjeżdżania upraw i podpaleń. Wiele z nich to niestety typowe podpalenia. Z trudem zebrana i zmagazynowana słoma czy siano – są podpalane przez nieodpowiedzialnych piromanów. Starty są niepowetowane. Cierpi na tym rolnik, środowisko, powietrze, gleba. Powstaje zagrożenie dla okolicznych zabudowań czy lasów. Są również konkretne straty ekonomiczne i koszty akcji gaśniczej.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Poszukiwany: Lakiernik
Lokalizacja: Oborniki
Umowa o pracę 5300-5500 zł netto
Praca w systemie 2 zmianowym
(6:00-14:00 i 14:00-22:00)
od poniedziałku do piątku
Zadzwoń 884 412 965,
aby dowiedzieć się więcej
szczegółów!

KOREPETYCJE
język niemiecki
Tel. 880 982 441


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
-PELLET DRZEWNY WYSOKOKALORYCZNY – EKOLOGICZNY
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.