ZIEMIA OBORNICKA. Pismo Wspólnota opublikowało swój coroczny ranking powiatów i gmin całej Polski. W zestawieniu autorzy obliczyli wpływy, jakie otrzymują samorządy z podatków i subwencji. Następnie podzielili te wpływy do budżetu przez liczbę mieszkańców, aby uzyskać bogactwo danego regionu per capita, czyli na głowę przeciętnego obywatela.
Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji, zdaniem autorów, lepiej oddaje zamożność poszczególnych regionów.
Powiat obornicki zajął 258 miejsce w Polsce według zamożności na głowę mieszkańca. Dodajmy, że wszystkich powiatów jest 314. Pozycja ta kontynuuje lekką tendencję zwyżkową. Dwa lata temu powiat był 268, rok temu 265 w Polsce. Nadal jest to jednak pozycja w drugiej połowie trzeciej setki powiatów.
Lepiej jest z samymi Obornikami. Wśród miast powiatowych zajmują one 66 pozycję w kraju pod względem zamożności na głowę mieszkańca. To lekki spadek w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy Oborniki były 63.
Wśród miast, które nie są stolicami powiatu (nazywanymi przez autorów rankingu miasteczkami), Rogoźno zajęło 439 pozycję na 646 miasteczek. Rogoźno systematycznie spada w rankingu w ostatnich latach. Przed dwoma laty miasto było na pozycji 269.
Wśród gmin wiejskich Połajewo jest bogatsze w przeliczeniu na jednego mieszkańca od Ryczywołu. Zajęło ono 327 pozycję w Polsce i jest to wyraźny awans z pozycji 411. Natomiast Ryczywół zajął 752 miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce, spadając o prawie sto pozycji, bo z miejsca 646.
Zauważmy na koniec, że ranking dotyczył danych finansowych z ubiegłego roku, a więc był rezultatem działań poprzedniej kadencji władz samorządowych i polityki poprzedniego rządu.